Olejek z oregano to naturalna substancja, którą pozyskuje się z lebiodki pospolitej, czyli właśnie z oregano. To wieloletnia roślina zaliczana do rodziny jasnotowatych. Występuje ona nie tylko na terenie Europy, ale i w Afryce Północnej i Azji. Dziko rosnące oregano szybko rośnie i silnie się rozgałęzia. Można ją poznać po charakterystycznym, intensywnym zapachu i jajowatych liściach, które często mają ząbkowane brzegi. To właśnie gruczoły znajdujące się na ich powierzchni wydzielają cenny olejek eteryczny.
Aby pozyskać olejek z oregano, potrzebne są liście i łodygi rośliny, ponieważ właśnie w tych jej fragmentach znajduje się największa ilość substancji aktywnych. Zwykle do przeprowadzenia całej procedury wykorzystuje się destylację parą wodną i wówczas nie używa się żadnych dodatkowych środków chemicznych. Tym sposobem można uzyskać produkt bardzo wysokiej jakości.
Olejek z oregano, ze względu na jego właściwości, wykorzystywano już w starożytności. Nic dziwnego. Za jego działanie odpowiadają powszechnie cenione składniki, takie jak:
Dzięki wyżej wymienionym składnikom, olejek z oregano może:
Zastosowanie oleju z oregano może być bardzo różnorodne z uwagi na szereg właściwości, jakie wykazuje. Tak na przykład można go stosować bezpośrednio na skórę w przypadku występowania zmian trądzikowych czy łupieżu. Może również przyśpieszyć gojenie się aft, więc również i tego typu zmiany można nim z powodzeniem posmarować. Spróbuj również wykorzystać ten naturalny produkt w wypadku wystąpienia grzybicy czy łuszczycy.
Olejek z oregano znajduje swoje zastosowanie w odstraszaniu owadów, takich jak komary. Możesz go też zastosować w chwili, gdy wydaje Ci się, że zjadłeś coś nieświeżego. W ten sposób olejek będzie mógł przeciwdziałać ewentualnemu zatruciu. Niektórzy wykorzystują też olejek z oregano jako środek wspomagający w przypadku leczenia grypy czy zwykłego przeziębienia.
Można ponadto używać olejku z oregano na skórę, co wyraźnie wpłynie na jej kondycję, spowalniając proces starzenia. Produkt ten świetnie nadaje się także do przeprowadzania inhalacji, kiedy występują stany zapalne zatok.
Pamiętaj, że olejek z oregano można spożywać w ramach dodatku do herbaty bądź innego dowolnego napoju. Poza tym istnieje też możliwość stosowania go zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. Jako że zwykle kontakt z takim preparatem powoduje pieczenie, warto go zawsze nieco rozcieńczyć.
Zobacz też: Olejek cynamonowy - aromatyczna uczta dla zdrowia i nie tylko