Kiedy najlepiej siać trawę? Pamiętaj o tym terminie, a już niedługo będziesz cieszyć się "zielonym dywanem"

Kiedy najlepiej siać trawę, to pytanie, które jest istotne dla każdego, kto ma ogród. Trawnik to bowiem z pewnością wizytówka każdego ogrodnika - profesjonalisty jak i hobbysty. Przeoczenie odpowiedniego momentu na siew może sprawić, że nie nacieszysz się zielenią.

Kiedy najlepiej siać trawę, czyli kilka słów o rodzajach traw

Kiedy najlepiej siać trawę, to ważne, jeśli chcemy, by trawnik był bujny i okazały, a stanowił jedynie kłębowiska chwastów, mchu i pojedynczych źdźbeł trawy. Siew to tak naprawdę jeden z ostatnich etapów zakładania trawnika, jednak aby praca szła sprawnie, warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona. Tu konieczna jest decyzja co do gatunku wysiewanej trawy. Dla części osób już samo to może być zaskakującą wiadomością, bo zwykle tę roślinę kojarzymy po prostu z niskim, zielonym dywanem, który co jakiś czas należy przystrzyc kosiarką. Tymczasem okazuje się, że jest więcej możliwości.

Zobacz wideo Dlaczego ludzie nie sprzątają po psach? [TATO, POWIEDZ]

Przede wszystkim trawy dzielą się na kilka rodzajów, w których występują mieszanki różnych gatunków, tj. trawy:

  • ozdobne,
  • łąkowe,
  • sportowe
  • gazonowe.

Wybór rodzajów, a tym samym mieszanki gatunków, zależy przede wszystkim od położenia trawnika i jego przeznaczenia.

Kiedy najlepiej siać trawę? Kiedy jest na to najlepszy czas?

Jak każda, tak i ta roślina potrzebuje odpowiedniego czasu, by się rozrosnąć i pokryć całą obsianą powierzchnię. W przypadku wysiewu powinno się to robić pod koniec wiosny, czyli od kwietnia do czerwca lub wczesną jesienią, tj. od sierpnia do października. Są to bowiem najlepsze momenty na tego rodzaju działania. Wówczas panują bowiem najlepsze warunki, by wysiew przyniósł pożądany efekt. Dlatego też sprawdzenie, kiedy najlepiej siać trawę, ma istotne znaczenie.

Jak siać trawę, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje. Można bowiem zastosować różne sposoby, a wybór właściwego zależy m.in. od miejsca, wielkości ogrodu, rodzaju trawy.

Jeśli mamy stary trawnik, to jak siać trawę? Przede wszystkim najlepiej wziąć się za to wiosną, choć dosiewać można także i później. Należy posprzątać ogród, zgrabić go i przygotować podłoże. Na spulchnioną glebę należy wysypać ziarno. Jeśli natomiast na trawniku jest jeszcze stara trawa i chce się ją tylko zagęścić, to należy ją przyciąć nisko dotychczasowy trawnik oraz przed sianiem wysypać trochę ogrodowej ziemi.

Można także przygotować trawnik poprzez rozłożenie trawy z rolki i przyznać należy, że ten sposób należy do najszybszych. Należy spulchnić ziemię i wyczyścić ją z chwastów, kamieni, gałęzi, zgniłych liści, korzeni itp. Następnie podłoże trzeba wyrównać. Wtedy można przystąpić do rozkładania rolek, które trzeba układać jak tapetę równo obok siebie. Poszczególne pasy nie mogą na siebie nachodzić.

Jakie podłoże pod trawę jest najlepsze?

Tu odpowiedź nie jest prosta, bo niezależnie od tego, co byśmy chcieli osiągnąć, trzeba wziąć pod uwagę ziemię, którą mamy w ogrodzie czy na działce. Dobrze więc jest sprawdzić, jakie podłoże pod trawę znajduje się w naszym zasięgu i jeśli nie spełnia wymagań — dostosować je odpowiednio.

Trawa sama w sobie potrzebuje gleby próchniczej, lekkiej, która chętnie przyjmuje wodę. Jeśli więc gleba jest np. gliniasta lub piaszczysta, trzeba zmienić jej strukturę i np. w tym pierwszym przypadku dodać piasek, a w drugim — glinę, próchnicę i kompost. Należy tutaj podkreślić, że nie chodzi o to, by wspomniane składniki posypać po wierzchu. Należy je wymieszać starannie z glebą w ogrodzie. Warto także sprawdzić pH ziemi, ponieważ najbardziej dogodne dla rozwoju trawy oscyluje między 5,5 a 6,5. Jeśli więc takiego nie mamy, należy to zmienić.

Na koniec oczywiście niezbędny jest nawóz, który zawsze pozytywnie wpływa na poprawę jakości roślin. Nawożenia nie można jednak robić w dniu siewu. Czynności te powinny być wykonane najpóźniej ok. trzy tygodnie przed wysiewem, co możliwe jest przy zastosowaniu sztucznego nawozu.

Zobacz też: Wystarczy chwila nieuwagi i doszczętnie zniszczą trawnik. Jak zwalczyć czarcie kręgi?

Więcej o:
Copyright © Agora SA