To jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji wiśni. Jeśli przegapisz termin, zapomnij o owocach

Do sezonu na wiśnię zostało jeszcze sporo czasu, ale pielęgnację należy zacząć już teraz. Jeśli chcesz, by drzewo wypuściło różowe kwiaty i soczyste owoce, nie zapomnij o przycinaniu. Termin na wykonanie tego zabiegu jest krótki. Lepiej go nie przegap.

Pierwsze dni wiosny to dobry czas na rozpoczęcie prac ogrodowych. Trzeba zadbać nie tylko o kwiaty i krzewy, ale także o drzewa owocowe. Choć sezon na słodkie owoce zacznie się dopiero za kilka miesięcy, już dziś trzeba zacząć ich pielęgnację. Dzięki temu zbiory będą obfite, a drzewa zdrowe. Szczególnej troski wymaga wiśnia. To jedna z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach. Jest ceniona nie tylko za smaczne owoce, ale także za kwiaty, które wyglądają przepięknie zaraz po zakwitnieniu. Aby mieć pewność, że oczarują nas również tej wiosny, sprawdź, jak zadbać o drzewa.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Kiedy i jak ciąć wiśnie? Termin zależy od wieku drzewa

Choć drzewa te są kojarzone głównie z Japonią, zwaną także Krajem Kwitnącej Wiśni, nie oznacza to, że nie można ich także uprawiać w Polsce. Zmienne warunki pogodowe panujące w naszym kraju zupełnie im nie przeszkadzają, co widać szczególnie po pięknych kwiatach, jakich można się spodziewać w kwietniu i maju. Choć do kwitnienia zostało jeszcze trochę czasu, o rośliny trzeba zadbać już teraz. Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji wiśni jest przycinanie. Wpływa to na prawidłowy rozwój drzewa i ukształtowanie jego korony. Jeśli wykonasz ten zabieg w odpowiednim terminie, to owocowanie będzie o wiele bardziej obfite. Jak się zabrać za przycinanie wiśni? Są dwa najważniejsze momenty.

Jak odmłodzić starą wiśnię? Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji drzew

Termin zależy przede wszystkim od wieku drzewa. Młode, świeżo posadzone rośliny przycinamy wiosną, aby uformować ich korony. Najlepszy moment to przełom marca i kwietnia, zaraz przed pojawieniem się pierwszych kwiatów. To także czas, w którym ryzyko pojawienia się przymrozków jest bardzo małe. Pamiętaj, że nie można przycinać drzew, gdy temperatura jest zbyt niska, ponieważ wtedy narażamy rośliny na choroby grzybowe i osłabiamy ich odporność. Najlepiej przeprowadzać tego typu zabiegi w słoneczne i ciepłe dni. Wiosną należy skrócić przewodnik i usunąć grubsze pędy. Pozostałe przycinamy o 1/3 długości nad drugim pąkiem i o 2/3 długości nad pierwszym (licząc od nasady). Starsze drzewa można przyciąć dopiero latem po zbiorze owoców. Dzięki temu ryzyko infekcji będzie o wiele niższe, a ślady po cięciu szybciej się zagoją. 

Więcej o: