Kleszcze występują niemalże na całym świecie i są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt. Pajęczaki pochodzą z rzędu podgromady roztoczy i liczą sobie ponad 900 gatunków. W Polsce wraz z rozpogodzeniem występuje ich stosunkowo dużo i mogę znajdować się nie tylko w lasach. Kleszcze żyją również w przydomowych ogrodach czy w parkach, więc na wiosnę i lato warto zachować szczególną ostrożność. Jak uchronić się przed niechcianym pajęczakiem? Oto kilka sposobów. Niektóre poleca sam Kazimierz Nóżka.
Kazimierz Nóżka to leśnik, który dziś uznawany jest za jednego z najpopularniejszych w całym kraju. W mediach zasłynął w 2017 roku, gdy do sieci wrzucił filmik z ratowania niedźwiedzi przed wilkiem. Mężczyzna leśnikiem jest od ponad 40 lat, więc zna się na rzeczy. Właśnie dlatego postanowił w rozmowie z portalem abczdrowie.pl poruszyć temat kleszczy i zdradzić własne patenty.
Średnio co roku przynoszę na sobie od 20 do 30 kleszczy. Rekord miałem w roku, kiedy łącznie było ich 40, to jest naprawdę spora liczba
- relacjonował Kazimierz Nóżka. Leśnik w związku z zawodem jest w szczególności narażony na ataki pajęczaków, więc zawsze stara się przed nimi zabezpieczyć. Według mężczyzny najważniejsze jest zwracanie uwagi na ubiór. Wychodząc na spacery, dobrze ubierać jasne ubrania, które zakrywają nogi, ręce, głowę i cały tułów. Dodatkowo Nóżka radzi, by zawsze po wizycie w lesie czy na łące poprosić kogoś bliskiego o sprawdzenie ciała.
Warto poprosić naszego partnera o pomoc, nie wstydzić się, niech dokładnie nas obejrzy i jeżeli okaże się, że jest wbity kleszcz - to jak najszybciej go usunąć. W przypadku boreliozy mówi się, że żeby uniknąć zakażenia ten kleszcz nie może być wbity dłużej niż 20 godzin
- podsumował leśnik. Jak jeszcze można zabezpieczyć się przed kleszczami?
Tak jak wspominaliśmy, kleszcze występują również w okolicach domów, w szczególności w ogrodach. Jeśli masz więc taką przestrzeń, dobrze jest zasadzić w niej rośliny, które będą odstraszać niebezpieczne pajęczaki. Ogrodnicy polecają między innymi lawendę i kocimiętkę, których zapachy dla człowieka są zupełnie neutralne, a kleszcze ich nienawidzą. Pajęczaki odstraszy również bylica piołun, ruta, wrotycz czy mięta. Dodatkowo jeśli chcesz jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem, przed wyjściem do lasu lub na łąkę posmaruj się środkiem odstraszającym, który możesz zakupić w niemalże każdym markecie i sklepie ogrodniczym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.