To w tych częściach mieszkania kleszcze składają jaja. Tworzą tam prawdziwą wylęgarnię

Kleszcze to pasożyty niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. W sezonie wiosenno-letnim jest ich zdecydowanie więcej i atakują częściej nie tylko w lasach, ale również w domach. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak je odstraszyć oraz gdzie mogą się ukrywać.

Kleszcze są prawdziwym postrachem i zmorą wielu osób. Nie ma się co dziwić, to bardzo niebezpieczne pasożyty, które przenoszą sporo chorób. Należy więc uważać na atak tych zwierząt i być przezornym. Pamiętaj jednak, że kleszcze nie pojawiają się wyłącznie w lasach i na łąkach. Coraz chętniej goszczą w naszych domach czy mieszkaniach. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcz w domu. W tych zakamarkach możesz znaleźć pasożyty. Sprawdź je dokładnie

Kleszcze należą do rządu pajęczaków z podgromady roztoczy i są owiane niechlubną sławą. Dorosły osobnik może przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, które są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Wiele osób błędnie myśli, że pasożyty tego typu pojawiają się tylko w lasach. Niestety czasami mieszkają również w naszych domach. Osoby żyjące na wsiach są w szczególności narażone na niechcianych gości - potrafią wedrzeć się do mieszkania przez najmniejsze szpary. Właściciele pupili również muszą uważać, ponieważ kleszcze mogą być przenoszone do domów w ich sierści. Warto więc co jakiś czas przeprowadzić generalne sprawdzanie wszystkich pomieszczeń. Gdzie jednak szukać pasożytów? Najczęściej pojawiają się przy zasłonach, w ramach drzwi lub przy listwach przypodłogowych. W takich zakamarkach składają jaja i tworzą wylęgarnię, którą należy jak najszybciej usunąć. 

Jak odstraszyć kleszcze? Pajęczaki nienawidzą tych zapachów

Po usunięciu kleszczy lub ich jaj warto zachować szczególną ostrożność. Przez kilka dni używaj naturalnych odstraszaczy, które uchronią cię przed niechcianym atakiem. Lawenda ma zapach, który raczej podoba się większości, lecz kleszcze wręcz go nienawidzą. Warto więc posłużyć się eterycznym olejkiem lawendowym. Wystarczy, że 5-10 kropelek zmieszasz z dwiema łyżkami oliwy z oliwek i nałożysz miksturę na skórę. Tak przygotowaną mieszanką możesz także posmarować delikatnie listwy czy ramy drzwi, by odstraszyć pasożyty przed zadomowieniem się w twojej przestrzeni.

Zamiast olejku lawendowego poleca się również ten o zapachu tymianku, trawy cytrynowej czy goździków. Pamiętaj, by zabezpieczać się przed kleszczami nie tylko w domu, ale również poza nim. Jeśli planujesz wycieczkę do parku czy lasu, warto posmarować się wybranym odstraszaczem.

Co ciekawe, możesz także ochronić swój dom oraz ogród przed kleszczami, sadząc w nim konkretne rośliny. Dobrze sprawdzi się oczywiście wspomniana wcześniej aromatyczna lawenda, lecz nie tylko. Mięta, bazylia czy tymianek także powinny odstraszyć niechcianych gości z terenu przed domem. 

Czy w tym roku jest więcej kleszczy?
Więcej o:
Copyright © Agora SA