Wrotycz na kleszcze w ogrodzie może skutecznie odstraszyć te pajęczaki i zwiększyć ochronę przed nimi. Choć kleszcze kojarzone są głównie z dużymi obszarami zielonymi, takimi jak np. lasy czy parki, to tak naprawdę narażeni na nie jesteśmy wszędzie - także w naszych ogrodach. Kleszcze preferują miejsca wilgotne i zacienione i raczej unikają kontaktu ze słońcem. Choć wciąż pokutuje przekonanie, że kleszcze bytują na drzewach i zeskakują na swoją ofiarę, to tak naprawdę zagnieżdżają się przede wszystkim w trawach.
Na kontakt z kleszczami jesteśmy narażeni także w naszych ogrodach, dlatego warto wiedzieć, jakie można zastosować środki zapobiegawcze. Pomocne w tym mogą być rośliny odstraszające kleszcze. Wśród najbardziej skutecznych roślin odstraszających kleszcze często wymienia się wrotycz.
Wrotycz to dziko rosnące zioło, które charakteryzuje się silnymi właściwościami owadobójczymi. Wrotycz powszechnie uważana jest za chwast, ale od lat ceniona jest w ziołolecznictwie. Roślina osiąga wysokość do 100 cm i wyróżnia się okazałymi żółtymi kwiatostanami. Wrotycz wyróżnia się bardzo intensywnym zapachem. Wystarczy tylko poruszyć rośliną, aby wydobyć charakterystyczną woń. Choć wrotycz - jak już wiemy - uważana jest za chwast, to z punktu widzenia ochrony przed kleszczami, wykazuje się dużą skutecznością, dlatego warto posadzić go na obrzeżach ogrodu lub w bardziej odosobnionym miejscu. Oprócz wrotyczu, w gronie roślin odstraszających kleszcze można wymienić także m.in. lawendę, miętę, aksamitkę, bylicę piołun czy rozmaryn.
Jak wytruć kleszcze i jakie środki zapobiegawcze warto zastosować, aby nie dopuścić do zagnieżdżenia się ich w naszym ogrodzie? Kleszcze w ogrodzie mogą być sporym problemem, dlatego oprócz zasadzenia roślin odstraszających kleszcze, należy podejmować także inne działania profilaktyczne. Jak już wspomnieliśmy wcześniej - kleszcze lubią wilgotne środowiska, dlatego warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie nie zalegały liście lub ściółka.
Kleszcze mogą być przeniesione do naszego ogrodu przez zwierzęta np. myszy i szczury, dlatego elementem profilaktyki ochronnej przed kleszczami jest także zapobieganie zadomowieniu się tych gryzoni w naszych zabudowaniach gospodarczych.
Wyżej wspominaliśmy także o tym, że kleszcze stronią od miejsc nasłonecznionych. Warto o tym pamiętać przy ustawianiu np. mebli ogrodowych lub przydomowego placu zabaw dla dzieci.
Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, to najlepiej, aby miejsce rekreacji dla dzieci czy dorosłych, nie znajdowało się w jego pobliżu. Istnieje duże ryzyko, że jeżeli kleszcze zagnieżdżą się w naszym ogródku, to wybiorą właśnie oczko wodne, ponieważ panuje tam duża wilgoć i zazwyczaj jest gęsto porośnięte różnego rodzaju roślinnością.
Co zabija kleszcze? Te pajęczaki w przydomowym ogródku to duży problem i warto podejmować wszelkie kroki, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Jednym z nich jest profilaktyczne stosowanie oprysków na kleszcze.
W składzie oprysków na kleszcze znajdują się substancje, które pomagają w zwalczaniu tych pajęczaków w różnych stadiach rozwoju, zarówno dorosłych osobników, jak i jaj oraz larw. Stosowanie oprysków chemicznych na własną rękę może być jednak bardzo ryzykowne i sprawiać trudności, zwłaszcza mało doświadczonym ogrodnikom. Należy wziąć pod uwagę również to, że chemiczne środki na kleszcze mogą być niebezpieczne także dla pożytecznych owadów, w tym np. dla pszczół. Istotną kwestią jest pora wykonywania oprysku. Wczesnym rankiem lub wieczorem owady pożyteczne wykazują zmniejszoną aktywność, za to kleszcze najczęściej atakują właśnie rano i po południu. Jeżeli mamy obawy co do samodzielnej dezynsekcji ogrodu, to można rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalnym firmom.
Warto mieć na uwadze także to, że w ostatnim czasie do przygotowywania oprysków coraz częściej stosowane są naturalne składniki. Na kleszcze polecany jest m.in. oprysk z cebuli. Aby go przygotować, należy pokroić dwie średniej wielkości cebule i zalać je pięcioma litrami wody. Odstawić na minimum 12 godzin w chłodne miejsce, a następnie odcedzić i przelać do rozpylacza. Tak przygotowanym preparatem należy opryskać miejsca, które są szczególnie preferowane przez kleszcze, czyli np. okolice oczka wodnego oraz zacienione stanowiska.
Zobacz też: Domowe sposoby na kleszcze - co odstraszy te pajęczaki? Sprawdzą się m.in. olejki i niektóre rośliny