Wystarczy chwila, a mlecze znikną z ogródka. O tej mieszance powiedział mi znajomy ogrodnik

Mlecze na trawniku to koszmar każdego ogrodnika, który z zamiłowaniem dba o swoją posesję. Pozbycie się chwastów należy do trudnych działań, ponieważ powracają w miejsce wzrostu w ekspresowym tempie i ze zdwojoną siłą. Na szczęście istnieją domowe sposoby na zlikwidowanie tego problemu.

Okres ogrodniczy w pełni ruszył, a wraz z nim na trawnikach zaczęły pojawiać się niechciane chwasty. Mlecz pospolity i mniszek lekarski to utrapienie niejednego ogrodnika. Z pozoru uroczo wyglądające kwiatuszki o żółtym zabarwieniu, tak naprawdę potrafią doprowadzić do niemałego spustoszenia w ziemi na naszej działce. Można próbować walczyć z nimi na wiele sposobów. My podpowiemy ci, która z metod pomoże w pozbyciu się ich raz na zawsze.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Mlecze na trawniku. Jak się ich pozbyć?

Zarówno mniszek lekarski, jak i mlecz pospolity są zmorą wielu ogrodników. Pomimo tego że ich okres wegetacyjny jest krótki, potrafią zakwitać kilka razy w sezonie. Z łatwością rozsiewają się po całej okolicy, tworząc w ten sposób pola zabarwionych na żółto pól i pozbawiając inne rośliny możliwości wzrostu. Posiadają mocny, palowy system korzenny. Początkujący ogrodnicy uważają, że zwyczajne wyrwanie chwastu wystarczy, są jednak w dużym błędzie. Aby pozbyć się mlecza oraz mniszka trzeba wykonać nieco więcej pracy. Sekret tkwi w systematyczności i konsekwencji. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem, bez niechcianych żółtych kwiatów, warto, abyś poznał kilka metod, które skutecznie pomogą ci zapomnieć o problemie. Oprócz mechanicznych działań istotne jest również zapobieganie. Zdradzimy Ci przepis na domową mieszankę, dzięki której pozbędziesz się żółtych chwastów z ogródka.

Domowe sposoby na mlecze. Przekonaj się, jak w łatwy sposób pozbędziesz się niechcianych chwastów

Jak już wspomnieliśmy, zarówno mniszki jak i mlecze mają bardzo mocne korzenie, dlatego, chcąc się ich pozbyć, musimy zrobić to razem z całym systemem korzennym. Bez wykonania tej czynności cała praca pójdzie na marne, a nasz ogrodowy koszmar znów powróci. Aby wyplenić chwasty z trawnika, można użyć w tym celu wideł ogrodowych. Jest to dość pracochłonny sposób, ale bez wątpienia bardzo skuteczny. Należy przy każdym z kwiatów wbić przyrząd ogrodniczy pod kątem i lekko podważyć ziemię, aby wyjąć korzeń. Systematyczne koszenie trawy również może usprawnić proces wyniszczania mleczy oraz mniszka. Regularne przycinanie trawnika do 4 cm utrudni proces wegetacyjny roślin. Dzięki temu wzrost kwiatostanów, z których rozsiewają się nasiona, zostanie zahamowany, a z biegiem czasu na trawniku przestaną pojawiać się żółte kwiaty. Chwasty możemy również potraktować domowej roboty opryskiem, który skutecznie zatrzyma kwitnienie roślin. Aby go przygotować, będziemy potrzebowali sody oczyszczonej oraz octu. W 1/3 szklanki należy rozpuścić produkty i dokładnie wymieszać. Mieszankę przelewamy do pojemnika z atomizerem i aplikujemy w miejsca, gdzie pojawiają się mlecze. Należy ostrożnie wykorzystywać produkt, żeby nie trafił na inne rośliny. Jego silne działanie mogłoby im zaszkodzić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy znałeś ten przepis na oprysk?
Więcej o:
Copyright © Agora SA