Ta piękna roślina obsypie cię kwiatami dwa razy do roku. Wystarczy zastosować jeden prosty trik

Aranżacja ogrodu nigdy nie należała - i z pewnością nie będzie należeć - do najprostszych zadań. Warto jednak poznać gatunki, które charakteryzują się nie tylko pięknymi kwiatami, ale też wieloma innymi zaletami. Jedną z nich jest jarzmianka, która ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Każdy ogrodnik i gospodarz domu, przy którym wysadzona jest piękna rabatka, ceni sobie rośliny, które wykazują się dużą funkcjonalnością. Jednym z przedstawicieli takiego gatunku jest Jarzmianka, która oprócz urody odznacza się także wyjątkowymi umiejętnościami. Co więcej, z łatwością można przedłużyć okres jej kwitnienia, który potrafi trwać nawet do wczesnej jesieni. Nie jest to zwykła roślina okrywowa, poznaj jej właściwości.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek dostała prezent od Stanisława. Zaprojektował jej marynarkę w kwiaty

Jak wygląda jarzmianka? Piękno to nie wszystko. Roślina posiada wiele zalet

Jarzmianka jest rośliną bylinową, która występuje w południowej, wschodniej oraz centralnej części Europu i Kaukazu. Zazwyczaj wyrasta dziko w pobliżu leśnych strumieni, na polach, a także łąkach. Wykorzystywana jako gatunek okrywowy, bywa wysadzana także w ogrodach. Każdy, kto decyduje się na nią, z pewnością dziękuje samemu sobie za podjęcie tej decyzji. Kwiaty o średnicy około 4 cm przypominające gwiazdy mogą występować w kolorze białym, czerwonym, różowym oraz purpurowym. Pęki są otoczone dłoniastodzielnymi liśćmi. Roślina potrafi wyrosnąć do 60 cm wysokości. Produkuje sporą ilość nektaru, dlatego niech was nie zdziwi ciągła obecność pszczół oraz motyli w ogrodzie. Ożywienie otoczenia, to tylko jedna z wielu zalet. Tak jak niektóre owady są przyciągane przez zapach kwiatu, tak szkodniki stanowczo od niego uciekają. Jeśli mierzycie się z problemem niszczycielskich ślimaków, dobrym sposobem na pobycie się ich z ogrodu będzie zasadzenie byliny w pobliżu roślin, które systematycznie padają ofiarą szkodników. Wysadzając ją, nie musicie posiadać sporych umiejętności ogrodniczych. Wystarczy, że wybierzecie odpowiednie miejsce.

Jarzmianka: uprawa. Dzięki tej metodzie będziesz cieszyć się kwiatami znacznie dłużej

Kwiat będzie obdarowywał nas wszystkimi swoimi atutami, jeśli wysadzimy go w żyznej, wilgotnej ziemi, znajdującej się w półcienistych terenach posesji. W miejscach nasłonecznionych również będzie robił co w jego mocy, jednak promienie słońca mogą stać na przeszkodzie w zaprezentowaniu pełnych walorów gatunkowych. Najlepszym momentem na zasadzenie jarzmianki jest wiosna lub jesień. Bardzo istotną kwestią jest podlewanie i dbanie o nieustannie wilgotne podłoże rośliny. Pełnymi kwiatostanami możemy cieszyć się przez pełne dwa miesiące - w czerwcu i lipcu. Istnieje jednak metoda, która pozwala na ponowny rozkwit późnym latem. Wystarczy ściąć przekwitnięte kwiaty, a w ich miejscu pojawią się nowe. Ważne jest, aby wykonać ten zabieg jeszcze przed zawiązaniem nasion. Tym samym będziemy kontrolowali rozrost byliny, która ma tendencje to stania się rośliną inwazyjną, jeśli nie wykonuje się tego rodzaju działań pielęgnacyjnych. Jarzmianka wykazuje się wysoką odpornością na mróz, jednak w pierwszym roku zimowania należy solidnie ją zabezpieczyć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.