Większość Polaków robi to źle. Karton po mleku może narobić problemów. Gdzie go wyrzucać?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej konsumentów zastanawia się, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Zadawałeś kiedyś sobie pytanie, gdzie powinien trafić karton po mleku - plastik czy papier? W tym artykule rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości.

Standardowo kartony po mleku składają się z kilku warstw, w tym papieru, plastiku, a czasami także folii aluminiowej. Te złożone komponenty wymagają specjalnej procedury recyklingu, co oznacza, że nie można ich wyrzucać do standardowych pojemników na papier czy plastik.

Zobacz wideo Jak żyć bardziej eko w 2024 roku? "Musimy się zacząć ograniczać"

Gdzie wyrzucać opakowania po mleku UHT? Czy karton po mleku wrzucamy do plastiku?

Karton po mleku to opakowanie wielomateriałowe, które złożone jest przeważnie z papieru oraz warstwy aluminiowej, a także polietylenowej. Takie połączenie materiałów ma na celu ochronę zawartości przed wyciekiem oraz zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania, które chronią produkt przed szybkim zepsuciem. To właśnie wielowarstwowa struktura powoduje, że opakowań tych nie da się łatwo rozdzielić mechanicznie na pojedyncze składniki, co komplikuje proces ich recyklingu. Mimo to, kartony po mleku w pełni nadają się do przetworzenia, pod warunkiem właściwej segregacji. Choć intuicja mogłaby podpowiadać, że należy je wyrzucić do niebieskiego pojemnika na papier, jest to błędne założenie. Właściwe miejsce dla opakowań po mleku UHT to żółty pojemnik przeznaczony do zbiórki tworzyw sztucznych i metali. Przed wyrzuceniem należy jednak upewnić się, że opakowanie jest puste i możliwie jak najbardziej spłaszczone, aby zajmowało jak najmniej miejsca w kontenerze, gdyż ułatwia to segregację, sortowanie oraz przetwarzanie w zakładach recyklingowych. 

Gdzie wyrzucić karton od soku? Żółty pojemnik na tworzywa sztuczne i metale to właściwe miejsce dla tego typu opakowań

Opakowania po soku podobnie jak te po mleku, wyrzucamy do żółtego pojemnika dedykowanego tworzywom sztucznym i metalom. Istnieje kilka metod przetwarzania odpadów wielomateriałowych. Jednym z nich jest rozwłóknienie papierowej warstwy kartonów w celu odzyskania cennych włókien papierowych, które następnie służą do wytwarzania nowych produktów papierniczych. Inne metody to na przykład produkcja płyt wykorzystywanych w meblarstwie i budownictwie, gdzie materiały takie jak aluminium i polietylen mogą być spalane w celach energetycznych. Cały czas trwają także prace nad nowymi technologiami, które pozwolą jeszcze skuteczniej rozdzielać materiały i wykorzystywać je ponownie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.