Tego nigdy nie czyść octem. Zniszczysz rzeczy warte nawet kilka tysięcy złotych

Ocet do czyszczenia łazienki sprawdza się lepiej niż niejeden detergent. Nie zmienia to jednak faktu, że nie każda powierzchnia będzie dobrze reagowała na preparaty zawierające ten kwaśny roztwór. Zobacz, jakich miejsc unikać w trakcie domowych porządków, jeśli na ściereczce znajduje się wspomniany płyn.

Mieszanki na bazie octu od lat uchodzą za niezbędnik, umożliwiający utrzymanie poszczególnych powierzchni w nieskazitelnej czystości. Widząc efekty, jakie daje roztwór kwasowy wymieszany z wodą, sporo osób chcąc nadać dawny wygląd niektórym przedmiotom, może nieopatrznie doprowadzić je do ruiny. Podpowiemy wam, w których przestrzeniach warto użyć octu, a w których lepiej się z tym wstrzymać.

Zobacz wideo Płyn do zakurzonych powierzchni. Meble będą pachnące i błyszczące

Co można wyczyścić octem? Nie znajdziesz lepszego sposobu na umycie tych powierzchni

Najbardziej zadowalające efekty przy użyciu mieszanki stworzonej z octu i wody można zauważyć w miejscach, gdzie niegdyś rozprzestrzeniał się kamień. Z tego rodzaju zjawiskiem mamy styczność najczęściej w łazienkach, gdzie twarda woda wyraźnie pozostawia nieestetyczne ślady na wannie, kabinie prysznicowej oraz umywalce. Na tych powierzchniach, aż prosi się o użycie roztworu kwasowego, który zniweluje brzydkie skazy. Powszechnie znany jest również sposób czyszczenia czajników oraz ekspresów do kawy przy użyciu octu. W tym przypadku również nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z tego rozwiązania, choć może pojawić się jedno "ale". Trzeba pamiętać, aby nie wykonywać wspomnianego zabiegu zbyt często, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów wchodzących w skład maszyny przygotowującej nasz ulubiony napój. Bez najmniejszych obaw po ocet możemy sięgnąć, kiedy chcemy umyć okna lub płytki - na tych przestrzeniach roztwór działa lepiej niż niejeden sklepowy detergent. W pośpiechu niejedna osoba po przetarciu szyby mogłaby zechcieć doczyścić również ekran telewizora lub smartfona - lepiej tego nie robić. Dlaczego? Odpowiadamy.

Czego nie wolno czyścić octem? Nawet jedna kropla może doprowadzić do ruiny ten sprzęt

Ocet to roztwór kwasu octowego charakteryzujący się intensywnym zapachem i kwaśnym smakiem. Jest to produkt, który powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu i zawiera w sobie kwasy organiczne. Jego wysokie pH w połączeniu ze związkami chemicznymi stanowi zarówno skuteczny środek czyszczący, jak i wysoce niebezpieczny produkt, zagrażający kondycji niektórych powierzchni i sprzętów elektronicznych. W związku z tym od żadnym pozorem nie powinno się czyścić ekranu telewizora, tableta lub smartfona mieszankami stworzonymi na bazie octu. W ten sposób można by było zniszczyć wyświetlacz i czułość ekranu dotykowego. Octem nie należy również przemywać drewnianych podłóg i marmurowych oraz kamiennych blatów. Niwelowanie zacieków na sztućcach również nie jest wymówką do korzystania z kwaśnego płynu - decydując się na niego możemy doprowadzić do poważniejszych zniszczeń. Producenci pralek oraz zmywarek również przestrzegają przed "oczyszczaniem" wnętrz urządzeń octem. Na skutek reakcji chemicznych gumy i uszczelki wchodzące w skład maszyn mogą ulec rozpuszczeniu i doprowadzić do przecieków i awarii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: