Monstera, dracena, fikus czy storczyk to popularne rośliny doniczkowe, które często wybieramy do ozdoby domu. Każda z nich wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Bywają też łatwiejsze lub trudniejsze w utrzymaniu, ale łączy je jedno - w ziemi każdej z tych roślin może pojawić się grzyb. Co to tak właściwie oznacza i jak postępować, kiedy dostrzeżemy go w doniczce?
Co zrobić, kiedy w doniczce ze storczykiem zauważymy, że pojawił się grzyb? Z pewnością jest to niepokojący objaw tego, że roślina jest chora lub była w nieodpowiedni sposób pielęgnowana. Podstawą dbania o każdą roślinę doniczkową jest jej umiarkowane podlewanie, zgodnie z zaleceniami dla danego rodzaju i ustawienie jej w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Zbyt duża ilość wody, niska temperatura i brak odpowiedniej wentylacji może spowodować gnicie ziemi, a w konsekwencji roślina zacznie obumierać i więdnąć. Niska temperatura i wysoka wilgotność powodują także rozwój pleśni. Jak ją zidentyfikować? Warstwę ziemi pokrywa wtedy biały, szary lub brązowy puch. Pleśń obecna w ziemi jest bardzo niebezpieczna dla rośliny, bo może spowodować chorobę, lub gnicie jej korzeni. Kiedy występuje w doniczce z kwiatami, może być szkodliwa także dla otoczenia. Warto podkreślić, że nie każdy biały nalot na ziemi jest równoznaczny z pleśnią. Czasami może być to po prostu osad wapienny, który pojawił się w wyniku podlewania rośliny twardą wodą.
Jak skutecznie zwalczyć pleśń w doniczce? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które sprawdzone są już przez nasze babcie. Czasami grzyby można zwalczyć cynamonem. Wystarczy rozsypać go w doniczce. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, z pomocą przychodzi mieszanka grzybobójcza przygotowana z prostych składników, które znajdziemy w kuchni. Wystarczy zrobić wywar z cebuli, pokrzywy, lub cebuli. Kiedy ostygnie, podlewamy nim roślinę. Jeśli domowe środki nie dadzą oczekiwanego rezultatu, warto kupić w sklepie ogrodniczym specjalną mieszankę grzybobójczą i użyć jej zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Znacie jakieś inne domowe sposoby na zwalczenie pleśni?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.