Koniec ery monstery. Na parapetach Polaków króluje nowa roślina

Nie każdy musi umieć pielęgnować kwiaty, ale na szczęście każdy może je posiadać. Nawet laicy mogą cieszyć się pięknymi roślinami zdobiącymi parapety. Natura pomyślała o wszystkich, dlatego między innymi stworzyła majestatyczne syngonium. Nie sposób oderwać od niego wzrok.

Hodowanie roślin doniczkowych to jedna z najciekawszych form dekorowania mieszkania. I choć mogłoby się wydawać, że nie każdy może sobie na nią pozwolić (z uwagi na brak umiejętności ogrodniczych), warto pamiętać o ogromnych możliwościach natury. Syngonium, nazywane również zroślichą, to idealna propozycja dla laików. Kwiat jest równie efektowny jak monstera, ale w porównaniu do tego popularnego okazu ma znacznie mniejsze oczekiwania.

Zobacz wideo Kwiatek z ciasta drożdżowego - nigdy nie zwiędnie

Syngonium: Odmiany kolekcjonerskie. Nawet amatorzy ogrodnictwa mogą je mieć

Osoby, które pragną zazielenić swoje mieszkanie, ale obawiają się, że kolejna roślina obeschnie i umrze śmiercią naturalną w wyniku braku ich kompetencji ogrodniczych, powinny rozważyć zakup syngonium. Kwiat ten pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie występuje jako gatunek endemiczny i potrafi osiągać nawet do 20 metrów. Nie musicie się jednak martwić, uprawiana w doniczce roślina nie zdominuje waszego domu. Do wyboru jest wiele ciekawych odmian tej rośliny, a do najpopularniejszych należą:

  • Golden Allusion
  • Frosted Heart
  • Auritum
  • Neon Robusta
  • White Butterfly
  • Pink Splash

Każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób, a skomponowane razem dają niesamowity efekt estetyczny, którego nie powstydziłby się żaden ogrodnik. Syngonium może być dumą twojego mieszkania, wystarczy, że zadbasz o podstawowe warunki sprzyjające rozwojowi rośliny.

Syngonium - uprawa. Przy niewielkim nakładzie pracy, można cieszyć się pięknem tych roślin

Światło, gleba, wilgotność powietrza, podlewanie i nawożenie - to najważniejsze aspekty, o których warto pamiętać przy pielęgnacji roślin. W przypadku syngonium te wymogi prezentują się w następujący sposób.

  • Światło - roślina choć pochodzi z lasów tropikalnych, wcale nie wymaga ciągłej ekspozycji świetlnej. Wręcz przeciwnie, stały kontakt z promieniami słońca mógłby negatywnie wpłynąć na jej rozwój, dlatego wybierając miejsce dla zroślichy, postawmy na jasne przestrzenie. Kwiat bez problemu potrafi radzić sobie również w półcieniu.
  • Gleba - ziemia, w której hodujemy syngonium, powinna być przepuszczalna, dlatego warto uzupełnić grunt o perlit i torf.
  • Wilgotność powietrza - warto regularnie zraszać liście zroślichy, jeśli jednak nie mamy możliwości wykonywać tej czynności, można ustawić kwiat na podstawce uzupełnionej wilgotnymi kamykami.
  • Podlewanie - syngonium nie przepada za okresami suszy, dlatego unikajmy tego typu sytuacji. Gleba powinna być nieustannie lekko wilgotna. Do nawadniania najlepiej użyć odstanej, miękkiej wody.
  • Nawożenie - raz w miesiącu dobrze jest zastosować mieszankę do roślin zielonych. Unikajmy tych ze sporą ilością azotu, który może doprowadzić do zanikania jasnych plam charakterystycznych dla liści zroślichy.

Zobacz też: Kiedy wysiewać gerbery? Nie musisz czekać do wiosny. Zrób to, a twój parapet będzie jak z bajki

Właściciele czworonogów powinni dokładnie przemyśleć umiejscowienie kwiatu, ponieważ podobnie jak monstera zawiera on szczawiany wapnia, które mogą mieć negatywny wpływ na pupila, jeśli ten wejdzie w interakcje z sokami rośliny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: