Przedwiośnie to doskonały moment na zaplanowanie tegorocznej obsady. Jeśli szukasz oryginalnej rośliny, która ozdobi twój ogród nie tylko w tym sezonie, ale zostanie z tobą na kolejne lata, postaw na firletkę kwiecistą. Ten przepiękny gatunek zachwyca swoim wyglądem, zwłaszcza intensywnym kolorem. Sprawdź, gdzie ją posadzić i co zrobić, by bujnie rosła na twoim podwórku.
Firletka kwiecista to gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Naturalnie rośnie od południowej Europy, przez Azję Mniejszą, aż po Himalaje. Nie oznacza to jednak, że nie można go uprawiać w Polsce. U nas jest popularną rośliną ozdobną do ogrodów. To silnie rozgałęziona bylina, dorastająca do około 75 centymetrów wysokości i 45 centymetrów szerokości. Ma szare pędy i srebrzyście omszone, jajowato-lancetowate liście i kwiaty o intensywnym kolorze. Ich barwa różni się w zależności od odmiany, ale najczęściej można spotkać te o karminowych, ciemnoróżowych lub białych płatkach. Warto wiedzieć, że roślina ta kwitnie dopiero od drugiego roku uprawy, w okresie od czerwca do sierpnia. Po tym czasie kwiaty usychają, a w ich miejscu zawiązują się owocostany wypełnione nasionami. Z czasem jednak pękają, dzięki czemu firletka kwiecista sama rozsiewa się po ogrodzie, a z jej nasion powstają kolejne rośliny.
Zobacz też: Szybko kwitną i pięknie się prezentują. Te rośliny warto wysadzić w ogrodzie. Są idealne dla nowicjuszy
Zaletą firletki jest nie tylko wygląd, ale też łatwa pielęgnacja. Nie ma dużych wymagań, a przy tym dobrze znosi trudne warunki pogodowe. Nie oznacza to jednak, że można o niej zupełnie zapomnieć. Warto pamiętać o kilku zasadach, aby kolorowe kwiaty utrzymywały się jak najdłużej. Zacznijmy od wysiewu nasion. Najlepiej zabrać się za to wiosną, w okresie od marca do maja. Rośliny wyrosną już na przełomie późnego lata i jesienie, a wówczas będziemy mogli je przesadzić do ogrodu. Firletka najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, dobrze osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna i sucha, ponieważ ten gatunek nie lubi dużej wilgoci. Doskonale znosi suszę, więc podlewamy rośliny umiarkowanie, dopiero gdy ziemia zupełnie przeschnie. Nie musimy ich dodatkowo nawozić, ale przed przesadzeniem do gruntu warto wzbogacić podłoże kompostem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.