Trojeść krwista świetnie nadaje się do uprawy na podmokłych terenach, dlatego z powodzeniem może sąsiadować z oczkiem wodnym lub innym zbiornikiem w ogrodzie. Czym wyróżnia się ta dekoracyjna roślina? Sprawdźmy.
Jak wygląda trojeść krwista? Roślina, która przywędrowała do nas z Ameryki Południowej to okazała bylina, która w warunkach naturalnych zasiedla podmokłe i okresowo zalewane tereny. Trojeść świetnie radzi sobie w ciężkich, podmokłych glebach, a jej grube korzenie mocno rozrastają się w głąb podłoża, tworząc solidne podparcie.
Roślina dorasta najczęściej do 1,2-1,5 m wysokości. Tworzy grube, rozgałęzione pędy, a jej liście mają lancetowaty kształt i są ostro zakończone. Trojeść kwitnie latem (lipiec-sierpień) i w czasie kwitnienia wydaje niewielkie kwiaty w kolorze różowo-czerwonym, które zbierają się w płaskie baldachogrona. Drobne kwiaty trojeści wyróżnia specyficzna budowa, która ułatwia owadom zapylanie. Po przekwitnieniu z kwiatów formują się podłużne owoce, wypełnione licznymi drobnymi nasionami.
Jakie wymagania stanowiskowe ma trojeść krwista? Uprawa rośliny nie jest aż tak popularna, bo nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić jej oczekiwania stanowiskowo-glebowe. A te są dosyć wymagające:
Brak zapewnienia optymalnych warunków uprawy w krótkim czasie odbija się na wyglądzie rośliny. Jeżeli ma ona za mało światła słonecznego i jest jej zbyt sucho, zaczyna tracić liście. Zaobserwowanie odbarwień na liściach powinno być sygnałem alarmowym, że trojeść nie ma zagwarantowanych typowych dla niej warunków uprawy.
Wiemy już, jakie wymagania stanowiskowo-glebowe ma trojeść krwista. Pielęgnacja rośliny nie jest jednak aż tak wymagająca i oprócz regularnego podlewania, ogranicza się w zasadzie do nawożenia jej w okresie wegetacyjnym, kiedy potrzebuje dodatkowego zasilenia.
Trojeść najlepiej nawozić nawozami naturalnymi, takimi jak kompost czy biohumus. Nie należy jednak przesadzać z ilością używanych środków, ponieważ roślina niezbyt dobrze reaguje na przenawożenie. Nie ma konieczności sezonowego przycinania rośliny, jednak warto usuwać z niej przekwitłe kwiatostany, aby zrobić miejsce nowym i poprawić wygląd byliny.
Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie trojeści krwistej?
Trojeść krwista występuje w dwóch odmianach:
Zobacz też: Jakie zioła warto mieć na balkonie? Sprawdź i zdecyduj, co wybrać już teraz!