• Link został skopiowany

To popularny błąd. Unikaj go, a hiacynty w końcu zaczną produkować więcej kwiatów

Trud włożony w pielęgnację kwiatów zawsze się opłaca. Hiacynty należą do jednego z tych gatunków, które nie mają większych wymagań uprawowych. Niemniej jednak wystarczy najmniejszy błąd, żeby im zaszkodzić. Zobacz, co zrobić, aby roślina wypuszczała więcej pąków niż liści.
Hiacynty
Fot. istockphoto.com/ autor Milan Krasula

Hiacynty to jedne z piękniejszych kwiatów wiosennych. Naturalnie rosną one w niektórych rejonach Turcji, Syrii i Libanu, jednak z czasem dotarły także do nas. Można hodować je zarówno w ogródku jak i w doniczce. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacyjnych. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się pięknymi, pachnącymi kwiatami przez wiele sezonów.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Kwiaty wiosenne. Urok hiacyntów skutecznie przegania zimową szarugę

Kwitnące raz w roku hiacynty należą do roślin cebulowych wieloletnich. Traktując je w odpowiedni sposób, możemy cieszyć się ich pięknem co roku. Oprócz zapewnienia im właściwych warunków glebowych trzeba także pamiętać o sezonowym nawożeniu, które jest niezwykle ważnym czynnikiem. Jedno z nich przeprowadza się jesienią (na przełomie września i października), aby zwiększyć odporność rośliny na nadchodzące mrozy. Drugi termin wypada pod koniec marca (ewentualnie początkiem kwietnia).

Zobacz też: Moja babcia zawsze wiązała żółtą wstążkę na różach. Pięknych krzewów zazdrościli jej wszyscy sąsiedzi

To kiedy powinniśmy zasilić hiacynty wiosną, tak naprawdę jest uzależnione od warunków atmosferycznych oraz tego kiedy zaczną pojawiać się pierwsze liście kwiatu. Niemniej jednak warto przygotować odpowiednie mieszanki już teraz, aby nie przegapić odpowiedniej pory.

Hiacynt - jak podlewać i pielęgnować kwiat? Nie popełniaj tych błędów

Ponieważ hiacynty są roślinami cebulowymi, podlewając je należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Zbyt duża ilość wody w glebie czy doniczce bardzo łatwo może doprowadzić kwiaty do uszkodzenia. W okresie wzrostu, kiedy wiosną zauważymy pierwsze liście, niezwykle ważne jest zastosowanie nawozu. Na rozwój liści oraz pęków doskonale wpłynie mieszanka wieloskładnikowa NPK 10-10-10. Innym, równie zbawiennym dodatkiem odżywczym jest kompost. Tego typu rozwiązania wystarczą w pierwszym etapie wzrostu, jednak kiedy zaczną pojawiać się pierwsze kwiatuszki, trzeba sięgnąć po nieco inne produkty. Niestety wiele osób popełnia ten błąd i we wczesnej fazie kwitnienia hiacyntów stosuje nawozy bogate w azot. Owszem, pomagają one rozwinąć się roślinie, ale skupiają się jedynie na częściach zielonych. Jeśli zależy nam na morzu pięknych, kolorowych pęków lepiej wybierzmy roztwór do roślin cebulowych, w którym azot nie będzie dominującym składnikiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: