Po zimie trawnik może stracić swój dawny urok. W związku z tym właściciele działek często decydują się na dosiewanie zielonego dywanu, aby znów mógł cieszyć oczy. Choć zadanie to może wydawać się z pozoru proste, tak naprawdę jest obarczone kilkoma ważnymi zasadami, o których należy pamiętać. Pominięcie choćby jednego z tych kroków może mieć negatywny wpływ na efekt i prezentację murawy. Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć.
Rok w rok historia z trawnikiem niestety lubi się powtarzać. Chodzi oczywiście o wymarłe miejsca, które powstają na skutek rozwoju chorób grzybiczych lub bakteryjnych. Najczęściej do infekcji dochodzi poprzez zalegającą warstwę śniegu na działce. Mroźne, zimowe dni również mogą dołożyć swoje 5 groszy i przemrozić słabsze źdźbła. W ten oto sposób zamiast pięknego zielonego dywanu wiosną naszym oczom ukazuje się zielona układanka. Na szczęście "odnalezienie" poszczególnych części nie należy do najtrudniejszych zadań. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak podejść do tego zadania, aby nie popełnić błędów.
Zobacz też: Zrób to już teraz. Latem nie zdążysz zbierać agrestu. Krzew będzie uginał się od smakowitych owoców
Wielu właścicieli działek marzy o pięknym i bujnym trawniku. Chcąc osiągnąć ten efekt, na wiosenny dosiew wybierzmy nasiona, które będą odpowiednio dobrane do warunków, w jakich mają wzrastać - ważny jest rodzaj gleby oraz ekspozycja na promienie słoneczne. Kolejnym istotnym aspektem jest przeprowadzenie zabiegu we właściwym terminie. Trawa najlepiej przyjmie się wczesną wiosną, kiedy mróz odpuści, a gleba wciąż będzie wilgotna. Warto również sprawdzić prognozy pogody. Jeśli wysiejemy nasiona przed deszczowym tygodniem, mamy większe szanse na odniesienie sukcesu. Zanim jednak rozrzucimy ziarna, pamiętajmy również o:
Po odhaczeniu wszystkich wyżej wymienionych zadań można przejść do wysiewu, a następnie odpowiedniej pielęgnacji trawnika.
Uzupełniając puste miejsca w trawniku na wiosnę, jednym z ważniejszych zadań pielęgnacyjnych jest regularne podlewanie gleby, aby zapewnić nasionom odpowiednie warunki wzrostu. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest nawożenie. Zielony dywan zacznie bujniej rosnąć, kiedy podamy mu mieszankę bogatą w azot - organiczną lub mineralną. Tego typu odżywki można nabyć w sklepach ogrodniczych. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień, aby uniknąć poparzenia liści. Pierwszą dawkę rozprowadź na działce już na początku kwietnia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.