Ta roślina lepiej znosi suszę, niż zastoje wody i doskonale odnajduje się w miejscach nasłonecznionych. Nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych, a do tego jest tak efektowna, że nie sposób przejść wobec niej obojętnie. Nie są to jednak jedyne zalety pustynnika.
Jeśli do naszego ogrodu szukamy gatunku, który nie ma zbyt dużych wymagań stanowiskowych, nie jest bardzo wybredny jeśli chodzi o glebę, a przy tym potrafi zachwycić swoim dekoracyjnym wyglądem, to znakomitym wyborem jest pustynnik. Roślina doskonale odnajduje się tam, gdzie inne nie miałyby szansy pełnego rozwoju i rozkwitu. Jak dokładnie wygląda lilia stepowa?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, roślina może rozwijać się w nawet trudnych warunkach i jest to jedna z wielu zalet, jaką cechuje się pustynnik. Uprawa ogrodowa nie jest wymagająca, bo jest to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie na suchych i skalistych terenach Azji Środkowej. Jakie preferencje stanowiskowe ma pustynnik?
Co jeszcze warto wiedzieć o tak dekoracyjnej roślinie, jaką jest pustynnik? Podlewanie należy przeprowadzać z umiarem. Pustynnik nie toleruje podmokłej gleby i zastojów wody, które mogą prowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić stan wilgotności gleby. Warto zadbać również o odpowiedni drenaż.
Okazałe kwiatostany to coś, z czego słynie pustynnik. Kwiaty to element, za który ogrodnicy kochają tę roślinę. Okres kwitnienia zaczyna się w maju i trwa zazwyczaj do lipca lub sierpnia, jednak jest to zależne od konkretnej odmiany oraz panujących warunków atmosferycznych. Jeśli wiosna jest chłodna i deszczowa, roślina może zakwitnąć później.
Po przekwitnięciu pędy zaczynają stopniowo zasychać, a część nadziemna rośliny zanika. W tym czasie warto szczególnie zadbać o pustynnik. Pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ roślina gromadzi zapasy energii na przyszły sezon. Przekwitłych pędów nie należy usuwać zbyt szybko - zabieramy się za to dopiero wtedy, gdy całkowicie zbrązowieją. W tym czasie warto zastosować nawóz z azotem, dzięki któremu cebulki będą miały możliwość łatwiejszej regeneracji. Roślina jest mrozoodporna, ale w przypadku młodych sadzonek zaleca się okryć je na zimę ściółką.
Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić pustynnik?
Zobacz też: Zielone serce Europy bije w Polsce - oto największy i najstarszy naturalny las na Starym Kontynencie