• Link został skopiowany

Susza jej niestraszna. Niezniszczalna roślina, bez wymagań, którą pokocha każdy gospodarz

To bardzo dekoracyjna roślina, którą coraz częściej możemy spotkać w ogrodach. Tym, co wyróżnia gatunek, są wysokie kwiatostany, które w zależności od odmiany mogą być koloru białego, różowego lub żółtego. Dowiedz się, jakie stanowisko preferuje i jak uprawiać ją w swoim ogrodzie.
Zdjęcie ilustracyjne
iStock

Ta roślina lepiej znosi suszę, niż zastoje wody i doskonale odnajduje się w miejscach nasłonecznionych. Nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych, a do tego jest tak efektowna, że nie sposób przejść wobec niej obojętnie. Nie są to jednak jedyne zalety pustynnika

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Pustynnik - roślina odporna na suszę i mróz. Jak dokładnie wygląda? 

Jeśli do naszego ogrodu szukamy gatunku, który nie ma zbyt dużych wymagań stanowiskowych, nie jest bardzo wybredny jeśli chodzi o glebę, a przy tym potrafi zachwycić swoim dekoracyjnym wyglądem, to znakomitym wyborem jest pustynnik. Roślina doskonale odnajduje się tam, gdzie inne nie miałyby szansy pełnego rozwoju i rozkwitu. Jak dokładnie wygląda lilia stepowa? 

  • liście pustynnika są długie i wąskie, często w niebieskozielonkawym kolorze. Tworzą przyziemną rozetę, która zasycha po przekwitnieniu, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku
  • najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są jej okazałe kwiatostany. Pustynnik wytwarza mięsiste kłącze, z którego wyrasta pień kwiatostanowy. Kwiaty są drobne i w zależności od odmiany mają różne zabarwienie
  • kwiatostany osiągają zazwyczaj ok. 60-70 cm długości 

Pustynnik - uprawa ogrodowa i wymagania stanowiskowe 

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, roślina może rozwijać się w nawet trudnych warunkach i jest to jedna z wielu zalet, jaką cechuje się pustynnik. Uprawa ogrodowa nie jest wymagająca, bo jest to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie na suchych i skalistych terenach Azji Środkowej. Jakie preferencje stanowiskowe ma pustynnik?

  • jest to gatunek, który najlepiej rośnie w miejscach suchych i dobrze nasłonecznionych
  • najbardziej optymalne dla rozwoju rośliny jest piaszczyste, dobrze przepuszczalne podłoże 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneiStock

Pustynnik - podlewanie tylko umiarkowane, aby nie zaszkodzić roślinie

Co jeszcze warto wiedzieć o tak dekoracyjnej roślinie, jaką jest pustynnik? Podlewanie należy przeprowadzać z umiarem. Pustynnik nie toleruje podmokłej gleby i zastojów wody, które mogą prowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić stan wilgotności gleby. Warto zadbać również o odpowiedni drenaż.

Pustynnik - kwiaty rzucają się w oczy już z daleka. Kiedy kwitnie lilia stepowa?

Okazałe kwiatostany to coś, z czego słynie pustynnik. Kwiaty to element, za który ogrodnicy kochają tę roślinę. Okres kwitnienia zaczyna się w maju i trwa zazwyczaj do lipca lub sierpnia, jednak jest to zależne od konkretnej odmiany oraz panujących warunków atmosferycznych. Jeśli wiosna jest chłodna i deszczowa, roślina może zakwitnąć później. 

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneiStock / Lilly Kurii

Pustynnik - pielęgnacja rośliny po przekwitnięciu. Czy trzeba zabezpieczać na zimę?

Po przekwitnięciu pędy zaczynają stopniowo zasychać, a część nadziemna rośliny zanika. W tym czasie warto szczególnie zadbać o pustynnik. Pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ roślina gromadzi zapasy energii na przyszły sezon. Przekwitłych pędów nie należy usuwać zbyt szybko - zabieramy się za to dopiero wtedy, gdy całkowicie zbrązowieją. W tym czasie warto zastosować nawóz z azotem, dzięki któremu cebulki będą miały możliwość łatwiejszej regeneracji. Roślina jest mrozoodporna, ale w przypadku młodych sadzonek zaleca się okryć je na zimę ściółką.

Pustynnik - kwiat, który idealnie nadaje się do rabat. Gdzie sadzić? 

Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić pustynnik? 

  • kwiat, z uwagi na swoją wysokość, bardzo dobrze prezentuje się jako tło dla innych gatunków, zwłaszcza niskich bylin
  • świetnie wygląda także z trawami ozdobnymi, tworząc kompozycję o bardzo naturalnym wyglądzie
  • ze względu na bardzo dekoracyjny kwiatostan, pustynnik dobrze prezentuje się jako soliter
  • roślinę można umieścić w centralnym punkcie rabaty i obsadzić dookoła niższymi gatunkami o kontrastujących kolorach i formach

Zobacz też: Zielone serce Europy bije w Polsce - oto największy i najstarszy naturalny las na Starym Kontynencie

Więcej o: