• Link został skopiowany

Nie wiesz, gdzie wyrzucić filtr? Możesz nieświadomie szkodzić środowisku

Filtry do wody stały się przedmiotem powszechnego użytku. Wykorzystujemy je do poprawy smaku i jakości wody kranowej, eliminując z niej metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. Co kilka tygodni lub miesięcy musimy je wymieniać i wówczas rodzi się pytanie, gdzie wyrzucić filtr do wody?
Kobieta wymienia filtr w dzbanku na wodę. Kobieca ręka usuwa stary wkład do oczyszczania wody z kranu z dzbanka
Fot. www.istockphoto.com/Dimitri Disterheft

Bez wątpienia filtry do wody należą do grona odpadów problematycznych. W naszych gospodarstwach domowych korzystamy z różnego rodzaju filtrów. Mogą to być filtry dzbankowe, filtry podzlewozmywakowe lub butelki z filtrem. Są to przedmioty kilkuelementowe. Najczęściej składają się z plastikowej obudowy i specjalnego wkładu np. z dodatkiem węgla aktywnego, który nie powinien być wyrzucany do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Segregacja śmieci - filtry do wody. Producent zutylizuje kłopotliwy odpad

Coraz więcej osób ma świadomość, jak ważna dla środowiska jest segregacja śmieci. Filtry do wody to odpad, który można znaleźć w niemal każdym gospodarstwie domowym. Konieczność cyklicznej wymiany nakłada na nas obowiązek utylizacji zużytych filtrów. W przypadku wątpliwości, co z nimi zrobić, warto kierować się wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu.

Często konsumenci mają możliwość odesłania zużytego przedmiotu bezpośrednio do producenta. W niektórych miejscach (np. sklepy, urzędy miasta) są wystawione specjalne pojemniki, do których można wrzucić nienadający się już do użytku filtr.  

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody? Segregacja we własnym zakresie

Nie każdy producent daje możliwość odesłania niepotrzebnego już produktu, dlatego trzeba wiedzieć, gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody i jak należy robić to prawidłowo. Każdy element filtra wykonany jest z innego materiału, dlatego należy rozdzielić je na poszczególne części. Plastikowe obudowy filtrów powinny trafić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, ponieważ nadają się do recyklingu. Jeśli chodzi o wkład węglowy, to należy go wrzucić do czarnego kosza na odpady zmieszane.

W przypadku wątpliwości, co do prawidłowego postępowania z odpadami trudnymi, należy zorientować się, jakie są lokalne wytyczne dotyczące segregacji śmieci na terenie danej gminy. 

Zużyty filtr do wody należy wymieniać regularnie. Jak często?

Używanie filtrów do wody ma sens tylko wtedy, gdy robimy to prawidłowo. Kluczowa jest systematyczność wymiany zużytych filtrów do wody. Choć wiele zależy od rodzaju filtra i jakości wody, to ogólnie zaleca się wymianę co cztery tygodnie. Nowoczesne modele dzbanków często mają zainstalowany wskaźnik zużycia filtra, co jest bardzo pomocne przy ocenie potrzeby wymiany. 

Zobacz też: Szczoteczka do zębów to nie plastik? Zaskoczenie przy segregacji

Więcej o: