Kogokolwiek byśmy nie zapytali, niemal z całą pewnością od razu wskaże, że największe miasto w Polsce to Warszawa. Pełna zgoda - taki stan rzeczy utrzymuje się od dłuższego czasu. Nieco więcej problemów można mieć przy określeniu kolejnych pozycji na liście.
Zgodnie z oficjalnymi danymi Narodowego Spisu Powszechnego (2021), Warszawa liczy obecnie nieco ponad 1,86 mln mieszkańców. W dostępnych statystykach nie są brane pod uwagę wszystkie osoby na stałe żyjące i pracujące w stolicy, dlatego można szacować, że liczba ta przekracza dwa miliony osób. Spośród najludniejszych polskich miast Warszawa wyróżnia się również największą gęstością zaludnienia (3597 osób na kilometr kwadratowy).
Na drugim miejscu pod względem liczby mieszkańców uplasował się Kraków, w którym - według NSP - mieszka 800,6 tys. osób. Miejsce trzecie przez lata zajmowała Łódź, ale została wyprzedzona przez Wrocław - zamieszkiwany przez prawie 673 tys. osób. Łódź liczy obecnie 670,6 tys. mieszkańców. W pierwszej piątce znalazł się również Poznań, który ma 546,8 tys. mieszkańców.
Przeprowadzony w 2021 roku spis powszechny wykazał, że najludniejszymi miastami Polski są:
Jeśli chodzi o wielkość polskich miast pod względem powierzchni, ponownie bezkonkurencyjna jest Warszawa, która rozciąga się na 517,24 km2. Drugie miejsce zajmuje Kraków (326,85 km2), a podium zamyka Szczecin (300,60 km2). Dwa pozostałe miasta w pierwszej piątce dzieli nieduża różnica - powierzchnia Łodzi to 293,25 km2, a Wrocławia 293,20 km2.
Największe polskie miasta według powierzchni. Pierwsza piętnastka
A oto lista piętnastu najbardziej rozległych miast w Polsce: