Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Co na ten temat mówi prawo?

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Tego typu kwestie reguluje prawo, według którego zdrowe dziecko może pozostawać samo w domu po ukończeniu 7,8 lub 13 roku życia w zależności od przepisów. Niezależnie jednak od tego co mówi prawo i przepisy, wielu specjalistów uważa, że o tym czy dziecko powinno zostać samo w domu, decydują także inne czynniki, a nie tylko wiek dziecka.

Kodeks rodzinny: dziecko samo w domu może zostać gdy skończy 7 lat

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? To pytanie wielu rodziców, którzy nie mają z kim zostawić pociechy, np. w czasie między jej powrotem ze szkoły a własnym powrotem z pracy. Kodeks rodzinny mówi, że dziecko może zostać samo w domu, bez opieki osoby dorosłej po ukończeniu 7. roku życia. Należy jednak pamiętać, że według Art. 106 Kodeksu Wykroczeń: "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".

Jednakże przedstawiony czyn zabroniony jest oceniany indywidualnie, ponieważ ciężko jednoznacznie określić co oznacza okoliczność niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Pozostawienie dziecka w domu nie zawsze musi zostać potraktowane w taki sposób, chyba że w trakcie nieobecności rodzica doszło do niebezpiecznych zdarzeń. W przypadku dzieci, które zostają w domu bez opieki dorosłej, za niebezpieczną okoliczność może być uważany, chociażby dostęp do kuchenki gazowej.

Kodeks rodzinny: dziecko samo w domu na noc. Co mówi prawo?

Jeśli chodzi o kodeks rodzinny i kwestię kiedy dziecko może zostać samo w domu na noc, nie jest to do końca jasno określone. Wielu ekspertów, specjalistów i psychologów uważa, że o pozostawieniu dziecka samego w domu powinien decydować nie tylko wiek, ale też dojrzałość emocjonalna. Niezależnie, czy dotyczy to pozostawienia dziecka bez opieki w dzień, czy na noc. Psychologowie zgodnie uważają, że jeśli rodzic chce zostawić dziecko samo w domu, powinien je w pierwszej kolejności do tego przygotować. Zgodnie twierdzą, że nie ma jednego, książkowego wieku, w którym można spokojnie zostawić dziecko samo w domu. W sytuacji, kiedy rodzic uzna, że może zostawić dziecko samo, warto wcześniej ocenić samodzielność dziecka, a także jego dojrzałość i odpowiedzialność. Należy także wziąć pod uwagę takie czynniki jak bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania czy obecność w pobliżu innych dorosłych osób, które w sytuacji zagrożenia będą mogły udzielić dziecku pomocy. Niezwykle istotne jest również wyrażenie przez dziecko chęci i gotowości pozostania w domu bez opieki. 

Zobacz wideo Jak się zachować w przypadku zachłyśnięcia u dziecka?

W jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu na noc? Jak przygotować dziecko do pozostania w domu bez opieki?

W jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu na noc? Istnieją trzy różne przepisy, które mówią o zostawieniu dziecka w domu bez opieki (kodeks administracyjny, karny i cywilny). Żaden z tych przepisów nie precyzuje jednak jasno, w jakim wieku dziecko może zostać samo w domu na noc. Również specjaliści, którzy na co dzień zajmują się rozwojem dzieci, nie potrafią jasno wskazać tej granicy wiekowej. Jeśli jednak rodzice zdecydują, że ich dziecko jest już gotowe i może zostać samo w domu, powinni pamiętać o pewnych kwestiach. Co należy zrobić?

  • wyjaśnić dziecku jak długo pozostanie samo i jasno określić co mu wolno, a czego nie wolno,
  • należy uczulić dziecko na kontakt z nieznajomymi i przestrzec je, aby nie otwierało drzwi osobom, których nie zna,
  • warto zamknąć wszystkie półki i szafki, w których znajdują się niebezpieczne przedmioty,
  • przypomnieć dziecku jak korzystać z telefonu oraz przypomnieć numery alarmowe,
  • upewnić się, czy dziecko zrozumiało i zapamiętało wszystkie nasze zasady

Pozostawienie dziecka bez opieki: kodeks karny. Jaka jest kara za zostawienie dziecka bez opieki?

Pozostawienie dziecka bez opieki według Kodeksu Karnego może zostać uznane za przestępstwo lub wykroczenie. Według przepisów Kodeksu Karnego narażanie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo skutkuje karą pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku pozostawienia dziecka bez opieki rodzicom grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku nieumyślnego działania sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do roku. Czym jest sytuacja nieumyślna?  Uznaje się za nią czyn, kiedy zostawiliśmy dziecko samo w domu, ale nie mieliśmy takiego zamiaru. 

Zobacz też: Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo wskazuje konkretny wiek, ale rodzice podzieleni

Więcej o: