Nie zostaniesz świadkiem lub chrzestnym, jeśli nie spełnisz warunków. Prawo Kanoniczne jest surowe

Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka lub świadków ślubu nie jest przypadkowy. Zwykle wybiera się na to stanowisko bliskie nam osoby, z którymi chcemy obchodzić tak ważne momenty. Nasuwa się jednak pytanie - czy świadków i chrzestnych obowiązują inne sakramenty?

Powoli rozpoczyna się sezon ślubny. Wiosna i lato to czas, w którym coraz częściej odbywają się różnego rodzaje ceremonie, by przy ładnej pogodzie świętować wraz z rodziną najważniejszy momenty w życiu. Nie tylko śluby odbywają się w tym czasie. W ciepłych miesiącach często organizowane są także chrzty. Przed sakramentami pojawiają się ważne pytania — kto może zostać świadkiem lub rodzicem chrzestnym? Kościół ma co do tych tytułów restrykcyjne zasady, a dla wielu duchownych wybór odpowiedniej osoby nie będzie obojętny.

Zobacz wideo Czesław Mozil o weselu za dwa tysiące. Z czego zrezygnował?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy świadek ślubu musi przyjąć komunię?  Odpowiedź nie jest oczywista

Przepisy dotyczącego tego, kto może zostać świadkiem ślubu opisano w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Zgodnie z tym dokumentem, przy ślubie kościelnym powinno pojawić się dwóch świadków. Nie sprecyzowano jednak, jakie warunki powinni oni spełnić. Wynika z tego, że świadkiem ślubu może zostać każda osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność podejmowania czynności prawnych. Nie ma tutaj znaczenia wyznanie ani przyjęte wcześniej sakramenty. Choć zwyczajowo świadkami zostają kobieta i mężczyzna, nie ma żadnej reguły dotyczącej płci. Oznacza to, że przy ślubie mogę być obecne zarówno dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn. Warto jednak pamięć, że jeśli świadek jest ateistą lub osobą innego wyznania nie będzie mógł przyjąć komunii świętej w trakcie ceremonii.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym? Przepisy są bardzo surowe

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku chrztu. Przepisy jasno określają, kto może zostać rodzicem chrzestnym. Takie osoby powinny dostarczyć wcześniej zaświadczenia ze swoich parafii, że przyjęli wszystkie dotychczasowe sakramenty i są praktykującymi katolikami. Obowiązkiem rodzica chrzestnego jest pomoc w wychowaniu dziecka w wierze, dlatego księża traktują te przepisy bardzo poważnie. Ponadto zarówno rodzice dziecka, jak i rodzice chrzestni otrzymują kartki, które powinny zostać podpisane przez księdza po spowiedzi. Ma to być potwierdzenie tego, że w trakcie chrztu każdy z nich będzie mógł przystąpić do komunii.

Może Cię też zainteresować:
Pamiątka na komunię dla chłopca i dziewczynki. Te prezenty będą przechodzić z pokolenia na pokolenie
Najmodniejsze garnitury męskie na 2023 rok. Eleganckie propozycje nie tylko na wesela i komunie
- Damskie imiona na bierzmowanie. Lista pięknych i najpopularniejszych imion dla dziewcząt

Więcej o: