Koty. O czym musi pamiętać każdy prawdziwy kociarz? Akcesoria i ciekawostki

Koty to fascynujące stworzenie, które potrafią uczynić życie ich właścicieli lepszym. Trzeba jednak pamiętać o ich potrzebach i wymaganiach. Na czym polega kocie ABC?

Koty i ich potrzeby

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Coraz bardziej wzrasta też świadomość tego, że ich hodowla to nie tylko przyjemności wynikające z podziwiania tych dumnych i niezależnych stworzeń, ale też obowiązki wobec nich. Zwierzęta te wymagają zaś odpowiednich warunków, wartościowego żywienia i akcesoriów, które umilą im życie i sprawią, że stanie się bardziej urozmaiconym. 

Rośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota? Zdjęcie ilustracyjne Rośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota?

Drapaki dla kotów

Jakie drapaki dla kotów warto wybierać? Każdy kot musi zadbać o własne pazurki i mięśnie. Taka zwierzęca siłownia jest również niezbędna po to, by zwierzak nie próbował wykorzystać w takim celu boku szafy lub powierzchni drogiej sofy. Drapak powinien więc być mocny i odpowiednio duży po to, by kot mógł się na nim rozciągnąć. W sprzedaży dostępne są bardzo duże modele wyposażone dodatkowo w legowiska. Okazuje się jednak, że samemu można przygotować takie drapaki np. z połączenia drewna, tektury i jutowego sznura.

Zobacz wideo Kot bez sierści? Oto sfinks i wbrew pozorom, nie pochodzi z Egiptu

Kuweta dla kota

Jaka kuweta dla kota? Na rynku dostępne jest bardzo wiele modeli: od prostych pojemników po stosunkowo drogie modele automatyczne z funkcją samoczyszczenia. O wiele mniej zapłacimy za praktyczne modele z wkładem węglowym, który ograniczy wydzielanie przykrych zapachów. Jaka powinna być kuweta dla kota? Najczęściej polecane są modele zabudowane od góry. Dzięki takiemu zabiegowi trudniej o wysypywanie żwirku poza pojemnik.

Transporter dla kota

Jaki transporter dla kota? Przede wszystkim bezpieczny, czyli uniemożliwiający zwierzęciu wydostanie się na zewnątrz. Najczęściej wybierane są obecnie skrzynki z mocnego tworzywa, często dwuczęściowe, co ułatwia ich czyszczenie. Trzeba tu zwrócić uwagę na to, by zamknięcie było pewne i mocne. Taki transporter zamykany jest na kratkę i znowu - warto, aby była to kratka z metalu. Do wyboru są jeszcze miękkie transportery przypominające torby lub tradycyjne, zrobione z wikliny.

Miauczenie kota

Co oznacza miauczenie kota? Zwykło się tak nazywać większość odgłosów wydawanych przez domowych pupili. W praktyce miauczą przede wszystkim kocięta lub koty wyrażające agresję. Większość dorosłych zwierząt wyraża swoje intencje całym repertuarem dźwięków. Chodzi o ponad 60 wokalizacji takich, jak ''mruczenie'', ''ćwierkanie'' lub niemal ''szczekanie''.

Odrobaczanie kota

Odrobaczanie kota jest ważne dla zachowania przez zwierzę zdrowia i dobrej kondycji. Warto je przeprowadzać pod nadzorem weterynarza i dobierając środki odpowiednie do wieku, wagi i stanu zdrowia zwierzęcia. Zwalczanie pasożytów, zwłaszcza tasiemców i glist, dotyczy także kotów niewychodzących. Zwykle zaleca się przeprowadzanie takich działań przynajmniej raz lub dwa razy do roku. 

Sucha karma dla kota

Czy sucha karma dla kota może być podstawą diety? Takie pytanie zadają sobie zwłaszcza właściciele pupili niechętnie spożywających np. jedzenie z puszki. Odpowiedź jest przy tym twierdząca: zwierzę może być karmione tylko suchą karmą, ale trzeba tu pamiętać o ważnej kwestii. Otóż taki pokarm posiada śladowe ilości wody. Dlatego zwierzę musi mieć stały dostęp do miski z czystą wodą. Warto przy tym pamiętać, że koty lubią urozmaicone posiłki - różne smaki, kształty i tekstury będą im przypadać do gustu.

Imiona dla kota - jak nazwać nowego domownika? Oryginalne, fajne i słodkie imiona dla kota. Zdjęcie ilustracyjne Imiona dla kota - jak nazwać nowego domownika? Oryginalne, fajne i słodkie imiona

Ile żyją koty? 

Ile żyją koty? Zwykle przyjmuje się, że w przypadku zwierząt niewychodzących jest to od 12 do 18 lat. Zwierzęta swobodnie wychodzące na spacery z reguły przeżywają tylko ok. 7-8 lat. Ile ma najstarszy żyjący kot na świecie? Wśród potwierdzonych przypadków wyróżnia się kotka Flossie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Zwierzę ma skończone 27 lat.

Zobacz też: Jak widzi kot? O świecie widzianym kocimi oczyma

Więcej o: