To dlatego pomidory malinowe są droższe od innych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę

Pomidory malinowe są jedną z najpopularniejszych w Polsce odmian tych warzyw. Ich cena jednak jest znacznie wyższa od tych zwykłych pomidorów - i ma to swoje uzasadnienie. Wymagania gatunku są o wiele bardziej skomplikowane.

Pomidory malinowe są przez wiele osób uznawane za jedną z najsmaczniejszych odmian. To wciąż jednak nie tłumaczy, co sprawia, że akurat te pomidory są droższe od innych. Na ich cenę składa się jednak kilka ważnych kwestii, a jedną z nich są specjalne wymagania.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomidory malinowe - cena nie jest przypadkowa. Wszystko przez wymagania

Pomidory są jednym z najczęściej konsumowanych w Polsce warzyw, a co za tym idzie, również najczęściej  uprawianych. Każdego roku zwiększa się liczba uprawianych odmian, które są bardziej wymagające, a zmniejsza się ilość uprawy tych najzwyklejszych. Niewiele osób wie jednak, co jest tego przyczyną, w szczególności, że dla konsumentów finansowo nie do końca się to opłaca. 

Najważniejszym wpływającym na cenę czynnikiem jest to, że pomidory malinowe są cięższe w uprawie - ich wymagania są wyższe jeśli chodzi o temperaturę i ilość światła, jaką potrzebują do prawidłowego wzrostu. Dodatkowo jeden krzak produkuje mniejszy plon niż zwykłe odmiany. Są to czynniki, które przekładają się nie cenę - choć udział pomidorów malinowych w sprzedaży od około 10 lat stale rośnie. Jak donosi portal "Genialne", dzieje się tak, ponieważ z roku na rok nasze społeczeństwo staje się coraz bogatsze, więc może pozwolić sobie na kupno nieco droższych pomidorów. Prawdą jest jednak, że z powodu rosnącej inflacji, mogło się to nieco zmienić, jednak brak jest szczegółowych danych, które pozwoliłyby na zbadanie tego.

Najpopularniejsze odmiany malinówek. Kilka porad dotyczących uprawy tych warzyw

Do najpopularniejszych w naszym kraju odmian malinówek należą:

  • Adonis;
  • Bawole Serce;
  • Maliniak;
  • Pomidor Malinowy Warszawski;
  • Pomidor Malinowy Ożarowski.

Jeśli chodzi o ich uprawę, trzeba wybrać dobrze nasłonecznione stanowisko, które będzie jednocześnie osłonione przed wiatrem. Najważniejszym elementem w uprawie każdej odmiany jest nawadnianie. Trzeba być niezwykle ostrożnym, ponieważ choć te warzywa lubią mieć niemal stale wilgotną glebę, może ona skutkować pojawieniem się chorób, w szczególności tych na tle grzybiczym. Trzeba uważać, aby gleba, w której rosną, była dobrze przepuszczalna, tak, by nie było problemu z poradzeniem sobie z ewentualnym nadmiarem wody. Trzeba również pamiętać, że malinówki produkują duże i ciężkie owoce. Warto więc zainwestować w odpowiednie podpory, by uginające się gałązki, mogły rosnąć. 

Więcej o: