Cytryn - wyjątkowy kamień szlachetny, który warto znać [właściwości, historia, cena, dla kogo]

Cytryn to jeden z kamieni szlachetnych, który wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych. Przekonaj się, czy Ci się przyda, jakie ma właściwości i dowiedz się więcej na temat jego przeszłości.

Cytryn kamień – skąd wiedzieć, że jest prawdziwy?

Jeśli zobaczysz interesujący kamień o dosyć niespotykanej, żółtej barwie, może się okazać, że to właśnie cytryn. Kamień ten, a raczej jego naturalna postać, okazuje się bardzo rzadką odmianą kwarcu. Jego wyjątkowy kolor wziął się od wodorotlenku żelaza, który znajduje się w nim w niewielkich ilościach. Oczywiście, nie brakuje żółtych kamieni, nazywanych cytrynami, wytworzonych sztucznie. Warto wiedzieć, jak je od siebie odróżnić.

Prawdziwy cytryn, jeszcze nieoszlifowany, jest kryształem górskim, który może mieć różne odcienie. Najczęściej spotyka się kamienie o jasnożółtej barwie, choć kolor poszczególnych egzemplarzy może się zawierać w przedziale od białego do ciemnopomarańczowego. Wyjątkowo ciemnym cytrynem okazuje się chociażby Cytryn Madiera (jego nazwa pochodzi od nazwy wina). Co ciekawe, kwarc ten może być także dwubarwny. Po oszlifowaniu cytryn z matowego staje się krystalicznie przejrzysty.

Sztuczny cytryn powstaje za sprawą podgrzewania kwarcu dymnego bądź ametystu. Kiedy osiągną one temperaturę pomiędzy 470 a 560 stopniami, mogą stać się delikatnie żółte, a z czasem nawet czerwonobrązowe. Od naturalnego cytrynu możesz je łatwo odróżnić, ponieważ każdy sztuczny kwarc tego rodzaju będzie miał czerwonawy odcień.

W naturze można odnaleźć cytryn praktycznie w każdym zakątku świata. Warto jednak wiedzieć, że największe spośród złóż zlokalizowane są na terenie Brazylii, Hiszpanii, Madery oraz USA. Za najbardziej okazałe, a zarazem wyróżniające się najwspanialszą barwą uważa się te wydobywane w Rio Grande do Sul, w Brazylii.

Kamień cytryn – historia

Kamień cytryn znano już w starożytności. W Chinach, a także w Indiach wykorzystywano go niegdyś do wytwarzania amuletów, a także eleganckiej biżuterii. W Egipcie z kolei wierzono, że zdradza magiczne właściwości, stanowi zabezpieczenie przed wszelkimi chorobami, a także ściąga bogactwo. Kamieniem szczęścia cytryn był natomiast w Grecji.

Średniowieczni alchemicy upodobali sobie ten kryształ na tyle, że pozostawali przekonani o jego leczniczych właściwościach, a także zdolności przemieniania metali w złoto. Arystokracja w XVI i XVII wieku wykorzystywała cytryn jako element drogiej biżuterii.

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Cytryn kamień: właściwości

Zainteresował cię cytryn? Właściwości tego kamienia fascynują ludzi już od lat. Uważa się, że z jego pomocą można się pozbyć negatywnej energii, a także przekształcić ją w energię ochronną. Dzięki niemu poprawia się też samopoczucie tego, kto go nosi. Nierzadko określany jest jako kryształ sukcesu. Ma on za zadanie przyciągać pieniądze, a zarazem pozytywnie wpływać na rozwój kariery zawodowej. Co więcej, popchnie w stronę swojego właściciela osoby, mogące wspomóc go na wybranej ścieżce życia.

Cytryn kryształ – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy to właśnie dla Ciebie jest cytryn? Kryształ ten przyda się każdemu, kto będzie chciał osiągnąć w życiu jakiś sukces. Zdecydowanie najczęściej jednak polecany jest osobom spod znaku Lwa oraz Panny. Te pierwsze mają okazję za jego sprawą dać rozkwitnąć swoim naturalnym, przywódczym cechom, a jednocześnie zapewnić sobie stabilizację i aprobatę otoczenia. Z kolei Panny dzięki cytrynowi będą mogły się odstresować i tym samym osiągnąć wszelkie zamierzone cele – nawet te najbardziej wygórowane.

Cytryn kamień: cena

Chcesz kupić cytryn? Cena tego kamienia różni się w zależności od jego wybarwienia. Te z kryształów, które są gorzej wybarwione, zwykle występują w większej ilości. Z tego powodu ich zakup nie będzie się wiązał z wydawaniem dużej kwoty pieniędzy. Tak naprawdę kamienie o niewielkim rozmiarze (20-25 mm) i słabym wybarwieniu można kupić nawet za kilka złotych.

Zobacz też: Szczęśliwe kamienie dla znaków zodiaku. Jakie są stworzone dla ciebie? Dopasowane działają jak amulet 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.