To właśnie dziś wypada Międzynarodowy Dzień Kota. Poznaj rasy, które zachwycają kocich koneserów

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Kota? To już dziś! Z okazji tego święta postanowiliśmy sprawdzić, które rasy znalazły się w rankingu najpiękniejszych. Okazuje się, że to nie takie proste jak mogłoby się wydawać. W celu stwierdzenia ich miejsca w rankingu trzeba zastosować metodę złotego podziału. Zobaczcie, jak wygląda zestawienie.

8 sierpnia każdego roku wypada Dzień Kota. Z okazji tej okazji sprawdziliśmy, które rasy tych mruczków uznawane są za najpiękniejsze. Choć każdy kociak jest najpiękniejszy dla swojego opiekuna, niektóre rasy częściej niż inne pojawiają się w rankingach.

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

International cat day: Kocie piękno jest kwestią sporną. Oblicza się je za pomocą wzoru

Nie tylko opiekunowie mają problem, jeśli chodzi o ocenę kociego piękna. Nawet doświadczeni sędziowie felinologiczni, przyznający zwierzętom punkty na wystawach, spotykają trudności w tej dziedzinie. Ich ocena to zbiór punktów z różnych kategorii, a koty porównywane są przez sędziego do uznanego oficjalnie standardu rasy, będącego tu punktem odniesienia. Jedną z metod oceny jest zasada złotego podziału, dzięki, której za pomocą matematyki można przeanalizować wygląd i proporcje kociego pyszczka, a wynik najbliższy "złotej proporcji" będzie najlepiej odpowiadał ludzkiemu ideałowi piękna. Wyliczenia za podstawę biorą fakt, że ludzki mózg o wiele bardziej preferuje symetrię i harmonię. Biorąc pod uwagę pomiary kocich pyszczków i listy najpopularniejszych kocich ras, portal wamiz.pl przygotował subiektywną listę najpiękniejszych kocich ras na świecie. 

Dzień Kota: Lista najpiękniejszych kocich ras. Niektóre miejsca mogą się wydać zaskakujące

Lista prezentowana przez portal prezentuje się następująco:

  1. Kot norweski leśny - rasa o pięknym futrze, legendarny kot Wikingów, bohater nordyckich mitów. To właśnie ta rasa osiągnęła najlepszy wynik podczas wyliczania kociego piękna za pomocą złotego podziału.
  2. Rosyjski niebieski - ten kot jest delikatny i smukły przy okazji będąc umięśnionym i gibkim. Jego proporce dorównują kotom norweskim. Ta rasa ma przepiękne zielone oczy w kształcie migdałów. Te zwierzaki są wierne, kochające i inteligentne.
  3. Turecka angora - to dość stara rasa, która pochodzi z Anatolii. Współcześni przedstawiciele są  eleganccy, gibcy, dobrze umięśnieni, żywiołowi i przymilni. Niewiele zmieniła się od wieków, dzięki staraniom Turcji, która uznała ją za skarb narodowy i rozpoczęła program hodowlany.
  4. Kot syberyjski - syberyjczyk wypada świetnie pod względem bliskości do złotej proporcji, a jego prezencja jest bardzo przyjemna.
  5. Kot bengalski - jest hybrydą pomiędzy dzikim kotem bengalskim a kotem domowym. Jego piękne oczy przyciągają wzrok. Dodatkowym atutem jest jego ubarwienie, czyli cętki na szarym i jasnym futrze.
  6. Maine coon - kot olbrzym, którego kocury mogą ważyć więcej niż 10 kilogramów. Jest nie tylko piękny, ale też bardzo przyjazny.
  7. Egipski mau - uważany za potomka kotów starożytnego Egiptu. Krótka, gęsta, jedwabista w dotyku sierść egipskiego mau usiana jest cętkami.
  8. Amerykański curl - uszy tego kota są bardzo charakterystyczne. Wywinięte do tyłu i przypominające półksiężyce. Są ona piękne, zdrowe i przyjacielskie.
  9. Kot syjamski - szafirowe oczy i niezwykłe ubarwienie, a także wyjątkowy charakter i inteligencja sprawiły, że kot syjamski zyskał dużą rzeszę zwolenników.
  10. Kot perski - to łagodna rasa, która jest posiadaczem najdłuższej sierści i pięknego pyszczka. Nie każdy przedstawiciel ma jednak płaską mordkę. Coraz częściej promuje się persy "doll face", zbliżone bardziej do oryginalnych przedstawicieli rasy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.