To najdłuższe ulice w Polsce. Wiele osób nie wie, że niektóre z nich mają aż kilkanaście kilometrów

Mogłoby się wydawać, że to wsie szczycą się najdłuższymi ulicami w Polsce. W wielu z nich wszystkie domy są ustawione wzdłuż jednej drogi. Wbrew pozorom to właśnie największe polskie miasta wysuwają się na prowadzenie. Długości tych ulic może szokować.

Choć w największych polskich miastach znajduje się wiele ulic i zaułków, to niektóre z nich są wyjątkowo długie. Wiele osób może być zaskoczonych ich długością. Część z nich można z pewnością podzielić na mniejsze obszary, jednak wtedy nie byłyby tak wyjątkowe. Gdzie znajduje się najdłuższa ulica w Polsce?

Zobacz wideo Pościg ulicami Włocławka! Kierowca otrzymał 111 punktów karnych i mandaty na ponad 21 tys. zł

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To najdłuższa ulica w kraju. Ciągnie się przez kilkanaście kilometrów

Odpowiedź na postawione wcześniej pytanie może zdziwić. Jak się okazuje, najdłuższą ulicą w Polsce jest Wał Miedzeszyński znajdujący się w Warszawie. Ma on aż 14,5 km i ciągnie się wzdłuż prawego brzegu Wisły od Saskiej Kępy do granicy miasta. Początkowo miał to być wał przeciwpowodziowy chroniący Saską Kępę przed zalaniem przez rzekę. Obecnie przy ulicy znajduje się wiele budynków mieszkalnych i usługowych. Biegnie tamtędy również ścieżka rowerowa. Drugą najdłuższą ulicą jest Puławska. Ma 12,2 km w samej Warszawie, jednak ciągnie się jeszcze poza miasto, aż do Piaseczna. W związku z tym jej całkowita długość wynosi 15,6 km i niektórzy uważają właśnie tę ulicę za najdłuższą w Polsce. Trzecie miejsce zajęły słynne Aleje Jerozolimskie z długością 11,9 km. Ulica jest częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy oraz drogi krajowej nr 7 i trasy europejskiej E77. To główny szlak komunikacyjny w Warszawie.

Najdłuższe ulice w Polsce. Inne miasta też mogą być dumne

Choć trzy najdłuższe ulice leżą w Warszawie, to nie znaczy, że inne miasta nie mogą pochwalić się wynikami. Długimi ulicami może się szczycić również Łódź. Wiele osób myśli, że najbardziej okazała jest Piotrkowska. To najbardziej rozpoznawalna okolica w tym mieście, a także najdłuższa ulica handlowa w Polsce. Wbrew pozorom nie jest ona tak długa, jak mogłoby się wydawać. Ma jedynie 4,2 km i nie jest nawet w pierwszej piątce. Na prowadzenie wysuwa się ulica Pomorska, która ciągnie się przez 11,3 km. Z kolei w Trójmieście najbardziej imponująca jest ulica Kartuska. Ma 11,7 km i leży w  południowo-zachodniej części Gdańska. We Wrocławiu natomiast najdłuższa jest ulica Osobowicka. Nie dorównuje ona jednak pozostałym miastom. Ma tylko nieco ponad 6 km długości. Jest często uczęszczana, ponieważ prowadzi do największego cmentarza w mieście. Podsumowując, pierwsza dziesiątka prezentuje się w ten sposób:

  1. Wał Miedzeszyński (Warszawa) - 14,5 km
  2. Puławska (Warszawa) - 12,2 km,
  3. Aleje Jerozolimskie (Warszawa) - 11,9 km,
  4. Kartuska (Gdańsk) - 11,7 km,
  5. Pomorska (Łódź) - 11,3 km,
  6. Trakt Lubelski (Warszawa) - 9,7 km,
  7. Wał Zawadowski (Warszawa) - 9,5 km,
  8. Modlińska (Warszawa) - 9,4 km,
  9. Okólna (Łódź) - 9,4 km,
  10. Kolumny (Łódź) - 9,3 km.
Więcej o: