Pies wybiera sobie właściciela wśród domowników. I ma ku temu powód. Oto jakie sygnały wysyła

Psiaki są jak członkowie rodziny dla swoich opiekunów. Okazuje się jednak, że wybierają one sobie jednego przewodnika wśród domowników. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Konieczne będzie spełnienie kilku kluczowych warunków, byśmy zostali wybrani.

Kiedy decydujemy się na psa, zawsze mamy nadzieję, że będziemy dla niego odpowiednim opiekunem. Okazuje się jednak, że pies wybiera sobie z domowników jednego przewodnika, a żeby nim zostać konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Sprawdzamy, w jaki sposób odbywa się ten proces. To cięższe niż się wydaje.

Zobacz wideo „O psie, który jeździł koleją" [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Strachem nie zdobędziemy szacunku naszego psiaka. Musi nam bezgranicznie ufać

Jeśli chcemy, by nasz pupil uznał nas za swojego przewodnika, musimy przygotować się na nie lada wyzwanie. Niegdyś panowało przekonanie, że jeśli chcemy, by pies nas słuchał, musi odczuwać wobec nas respekt, a nawet strach. Jak się okazuje, nie można było być dalej od prawdy. Zwierzak, by uznać nas za swojego opiekuna, musi czuć się nie tylko bezpiecznie w naszej obecności, ale również ufać nam bezwarunkowo. Oznacza to, że zabieranie ukochanych zabawek czy jedzenia, by go czegoś nauczyć, jest nieodpowiednie. W tym przypadku znacznie lepiej będzie pokazać zwierzakowi, że jeśli odda nam to, co kocha, może liczyć od nas na wyjątkową nagrodę, jak na przykład przepyszny smaczek. Jeśli widzimy, że nasz pupil się kuli, nie oznacza, że uważa nas za swojego przewodnika, a wręcz przeciwnie. Jest to jasny znak, że nam nie ufa i czuje wobec nas strach. Jeśli zależy nam, by pies obrał właśnie nas za przewodnika i numer jeden w domu, powinniśmy dbać nie tylko o dyscyplinę, ale również o jego dobre samopoczucie. Wiele osób zna schemat, w którym piesek piszczy, szczeka lub broi, więc dla świętego spokoju otrzymuje to, czego chce.

 Jak stać się przywódcą dla naszego psa? Konieczna będzie cierpliwość

Jak niektórzy się mogą już domyślać, nie zdobędziemy w ten sposób jego szacunku. Zwierzak powinien wiedzieć, że otrzyma to, na czym mu zależy, wyłącznie na ustalonych przez nas warunkach. Dobry właściciel powinien wykazywać się więc naprawdę ogromną cierpliwością. Ważne jest również zapewnienie pupilowi nie tylko masy odpowiedniego jedzenia i zabawek, ale również uczenie go coraz to kolejnych komend i wychodzenie z nim na spacery. Konieczne jest, by psiak wiedział, że w naszej obecności jest całkowicie bezpieczny, a my zapewnimy mu wszystko, czego potrzebuje. Dodatkowo, co nie powinno nikogo dziwić, psy na swoich przywódców wybierają osoby, które spędzają z nimi najwięcej czasu. Rzadko są to jednak dzieci. Pomijając to wszystko, trzeba jednak pamiętać, że miano "Pani/Pana" czworonoga łączy się nie tylko z ogromnym przywilejem, ale też sporą odpowiedzialnością.

Więcej o:
Copyright © Agora SA