To dlatego na brzegu morza pojawiają się drewniane pale. Lasy Państwowe wyjaśniają wakacyjną zagadkę

Z pewnością większość z was widziała już polskie morze i charakterystyczne drewniane pale, które można zobaczyć na plaży. Nie każdy jednak wie, do czego te służą, a - jak się okazuje - pełnią bardzo ważną funkcję. Lasy Państwowe wyjaśniają odwieczną zagadkę.

Wielu Polaków co roku latem wybiera się nad morze, gdzie korzysta z uroków Bałtyku. Mimo to nadal mało kto wie, do czego służą drewniane pale, które można spotkać na plaży. Co ciekawe, pełnią one bardzo ważną funkcję, a chodzenie po nich jest błędem. Lasy Państwowe postanowiły wyjaśnić zagadkę, która spędza sen z powiek wielu osobom. To może was zaskoczyć. 

Zobacz wideo Jacek Bełdowski: Zmapowanie zagrożeń bronią chemiczną jest kosztowne, ale wskazane

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak funkcję pełnią drewniane pale nad morzem? Lasy Państwowe wyjaśniają

Przechadzając się po plaży nad Bałtykiem, co jakiś czas można zauważyć, że na brzegu morza powbijane są drewniane pale. Wiele osób nie zwraca na nie uwagi, ale dla niektórych to odwieczna zagadka - jaką funkcję pełnią?

Na początku warto wspomnieć, że poprawna nazwa wspomnianych pali, to falochrony. Mają one ważne zadanie - chronią brzeg przed erozją oraz pomagają w utrzymaniu plaż w dobrym stanie. Jest to również dom i miejsce odpoczynku dla zwierząt, które żyją w okolicy. Na niektórych plażach falochrony tego typu są już stare, lecz mimo to, nawet spróchniałe drewno świetnie wpisuje się w krajobraz tego typu. 

Falochron, bo o nim mowa, nie tylko chroni brzeg przed erozją i pomaga w zachowaniu pięknych piaszczystych plaż, ale jest doskonałym miejscem na odpoczynek dla kormoranów, rybitw czy mew. Jest miejscem bytowania wielu morskich zwierząt, jak na przykład pąkli, glonów czy ślimaków, a ryby, skorupiaki i mięczaki znajdują przy nich schronienie.

- czytamy na Facebooku Lasów Państwowych. Pale, z których wykonane są falochrony to najczęściej drewno sosnowe i warto wspomnieć, że taka opcja jest najlepsza dla środowiska. 

Takie falochrony również spotkasz nad Bałtykiem. Chronią plaże w wielu miejscowościach

Oprócz umocnień z drewna, które są częściowo zanurzone w wodzie, nad Bałtykiem można spotkać także wiele innych rodzajów falochronów. Najczęściej uwagę przykuwają tzw. gwiazdobloki. Te porozstawiane są zazwyczaj na końcu plaży. Ich zadaniem jest także ochrona przed erozją i wzmocnienie struktur przybrzeżnych.

Pamiętaj, że będąc nad morzem, zabrania się wchodzenia na falochorny - szczególnie na te z drewna. Ratownicy przestrzegają również, aby unikać pływania tuż przy nich - dlaczego? Mało kto o tym wie, ale woda wokół falochronów może być znacznie głębsza. Czasami wystarczy jeden krok i znajdujemy się nawet dwa metry pod wodą. 

Więcej o: