Historia sylwestra. Tak witano nowy rok lata temu. O tych tradycjach dziś mało kto pamięta

Imprezy do białego rana czy spokojne spotkania w gronie najbliższej rodziny? Jak lata temu wyglądał sylwester? Mało kto o tym wie, ale dawne tradycje noworoczne dziś prawdopodobnie mogłyby zostać źle odebrane. Tak witali nowy rok nasi przodkowie. To może was zaskoczyć.
Sylwester, zdj. ilustracyjne
iStock/Artem Ermilov

Sylwester już lada moment. Współcześnie dzień ten kojarzy się większości z celebracją i radością, jednak - jak się okazuje - nie zawsze tak było. Jak lata temu nasi przodkowie obchodzili nowy rok i czy w ogóle to robili? Jakie tradycje były kultywowane przez lata, a dziś mało kto o nich pamięta? W Polsce popularne były m.in. wróżby z szampana oraz "szczodraki".

Zobacz wideo Karnawałowe drinki bezalkoholowe. Z pewnością zaskoczą gości

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Historia Sylwestra: To dlatego świętujemy początek nowego roku

Dziś dla społeczeństwa to coś zupełnie normalnego, że 31 stycznia organizujemy imprezy i celebrujemy nadejście nowego roku. Ku zdziwieniu wielu, nie zawsze tak było. Świętowanie rozpoczęło się dopiero w 999 roku - dlaczego? 

W 999 roku mieszkańcy Rzymu wierzyli w krążące legendy, według których rok 1000 miał być momentem zagłady. Właśnie dlatego 31 grudnia 999 roku byli bardzo zestresowani, a strach zniknął i przerodził się w radość dopiero chwilę po północy. Gdy zorientowano się, że świat nadal istnieje, społeczności zaczęły bawić się do samego rana. Ludzie składali sobie życzenia, mając nadzieję, że następne lata ich życia również będą pomyślne. Tak rozpoczęła się tradycja świętowania nowego roku, która trwa do dziś w różnych zakątkach świata. A jak sylwester kształtował się w Polsce na przestrzeni lat?

Sylwester w Polsce. Tak wyglądał przed laty. Tradycje noworoczne i wróżby były na porządku dziennym

Zastanawialiście się kiedyś, jak obchodzono sylwestra w Polsce w przeszłości? Zwyczaj celebrowania nowego roku dotarł do nas dość późno - na przełomie XIX i XX wieku. Praktyka ta została zaczerpnięta przez naszych rodaków od Niemców i na początku była stosowana jedynie u zamożnych. W późniejszych latach, a dokładnie w 1924 roku, ustanowiono 1 stycznia dniem wolnym od pracy i niemalże każdy miał okazję do świętowania.

Pierwsze bale czy zabawy zaczęły pojawiać się w dwudziestoleciu międzywojennym i można było zaobserwować na nich popularność wróżb. Postanowienia noworoczne nie były tak znane, lecz zastępowano je np. wróżbami z szampana czy pieczeniem ciastek.

Oprócz wróżb wierzono także w przesądy. Dla przykładu - jeśli niebo było gwieździste, oznaczało to, że gospodarze będą mieli dużo jaj od kur, a wiatr natomiast wróżył dobry zbiór owoców. W regionie Podkarpacia i na Podhalu w każdym domu obecne były "szczodarki" czyli chlebki, które miały zwiastować pomyślny rok. Co ciekawe niekiedy na koniec imprez można było spotkać się z nieco agresywnym zachowaniem mieszkańców - malowano okna czy wyrywano klamki z drzwi sąsiadom, co miało być formą żartu. Być może wtedy faktycznie tak było, dziś takie zachowanie nie zostałoby prawdopodobnie odebrane pozytywnie.

Zwyczajów i tradycji było co niemiara, część z nich z pewnością praktykowana jest również dziś, lecz współcześnie popularniejsze są bez wątpienia klasyczne bale czy imprezy. Wróżby praktykowane są ewentualnie na imprezach andrzejkowych w listopadzie. 

Więcej o: