Anthony Hopkins - filmy o Hannibalu, historia Benedykta XVI i inne produkcje, które musisz zobaczyć

Anthony Hopkins zdobył sławę i uznanie m.in. dzięki wybitnie zagranej roli Hannibala Lectera w "Milczeniu owiec", ale znakomitych filmów z udziałem tego walijskiego aktora jest znacznie więcej. Jakie filmy z Anthonym Hopkinsem warto obejrzeć?

Sir Anthony Hopkins jest bardzo znanym i cenionym aktorem, wystąpił w wielu głośnych produkcjach. Filmy z Hopkinsem od lat cieszą się wielką popularnością i przyciągają przed ekrany największych miłośników kina. Jak wyglądała droga aktora do sławy?

Zobacz wideo "Milczenie owiec" [ZWIASTUN]

Sir Anthony Hopkins - krótka biografia aktora

Anthony Hopkins, a właściwie sir Philip Anthony Hopkins, urodził się 31 grudnia 1937 r. w walijskim miasteczku przemysłowym Port Talbot. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynał na deskach teatru, gdzie po raz pierwszy wystąpił w 1960 r. Debiut Anthony'ego Hopkinsa przed kamerami miał miejsce w 1967 r. - był to krótkometrażowy dramat pt. "Biały autobus". W latach 80. aktor przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie występował na Broadwayu.

Anthony Hopkins dał się poznać szerszej publiczności w 1991 r., kiedy to wcielił się w postać Hannibala Lectera w filmie "Milczenie owiec". W ciągu wieloletniej kariery aktor zagrał w ponad 100 produkcjach, otrzymał wiele nominacji i nagród, w tym dwa Oscary dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Pierwszą statuetkę zdobył w 1992 r. za rolę wspomnianego Hannibala Lectera, drugą przyznano mu za rolę Anthony'ego w filmie "Ojciec" (2020).

Filmy z Hopkinsem. Niezapomniany Hannibal Lecter

O czym opowiada "Milczenie owiec"? To historia o seryjnym mordercy, który z wyjątkową brutalnością zabija młode dziewczęta. Śledztwo w tej sprawie zostaje powierzone młodej funkcjonariuszce FBI - Clarice Starling (w tej roli Jodie Foster). O pomoc w znalezieniu tropu funkcjonariuszka Starling zwraca się do innego seryjnego mordercy - Hannibala Lectera - odbywającego karę w więziennym centrum psychiatrycznym. Lecter z zawodu jest psychiatrą, a sposób, w jaki rozmawia z młodą policjantką, przypomina terapię. Ogromny sukces "Milczenia owiec" sprawił, że nakręcono jeszcze dwa filmy z Anthonym Hopkinsem w roli Hannibala Lectera. A są to:

  • "Hannibal" (2001) - sequel "Milczenia owiec";
  • "Czerwony smok" (2002) - prequel "Milczenia owiec".

"Rytuał" - Anthony Hopkins w roli egzorcysty

Kolejny polecany tytuł to "Rytuał" (2011). Anthony Hopkins wciela się w filmie w rolę ojca Lucasa Trevanta, pod którego opiekę trafia młody, pełen wątpliwości ksiądz Michael Kovak, odbywający nauki w szkole egzorcystów w Watykanie. W filmie został wykorzystany bardzo znany motyw egzorcyzmów i mrocznej historii Kościoła.

Pozostając w temacie Watykanu, choć zgoła innego, warto wspomnieć także o filmie "Dwóch papieży" (2019) od Netfliksa, gdzie Anthony Hopkins zagrał Benedykta XVI. Filmy na podstawie prawdziwych wydarzeń i postaci zawsze budzą wielkie zainteresowanie publiczności - nie inaczej było tym razem. Produkcja opowiada o wydarzeniach tuż przed abdykacją Benedykta XVI i spotkaniu papieża z kardynałem Bergoglio - przyszłym papieżem Franciszkiem. Sir Anthony Hopkins za rolę Benedykta XVI został nominowany do Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową.

Anthony Hopkins - w jakich filmach grał? Co jeszcze warto obejrzeć?

Spośród wielu filmów z Anthonym Hopkinsem na uwagę z pewnością zasługuje też drugi film, za który aktor otrzymał Oscara. W "Ojcu" z 2020 r. Hopkins wciela się w postać tytułowego ojca, którym opiekuje się córka. Starzec, mimo uwidaczniających się coraz bardziej oznak demencji, próbuje pozostać samodzielny, co komplikuje codzienne funkcjonowanie rodziny.

Innym wartym obejrzenia filmem z Anthonym Hopkinsem jest "Słaby punkt" z 2007 r., gdzie u boku gwiazdy "Milczenia owiec" występuje Ryan Gosling. Anthony Hopkins gra tam Teda Crawforda, który odkrywa, że jego żona ma romans. Crawford morduje ją z zimną krwią i - mimo że sprawa wydaje się łatwa i oczywista - prokurator oskarżający (Gosling) daje się wplątać w sieć intryg przebiegłego mordercy. Udowodnienie winy okaże się nie lada wyzwaniem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA