Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w parku. Zwierzęta pomagają chronić środowisko. "To urocze"

Jakiś czas temu w jednym z rezerwatów pewna tiktokerka z USA zauważyła nietypowe zjawisko, którym podzieliła się z fanami. Pokazała, jak ważną rolę w ekosystemie pełnią kozy. Filmik zachwycił internautów, podobnie jak nowoczesne "eko-kosiarki".

"Ekologiczne kosiarki" w postaci kóz? Tak, to możliwe! Nie robią hałasu, nie pobierają wysokich opłat, nie wpływają negatywnie na środowisko, a jedynie zachwycają turystów oraz okolicznych mieszkańców, robiąc to, co lubią - czyli jedząc. Jedna z tiktokerek z USA w ostatnim czasie nagrała wideo, którym zachwycali się jej fani. Była w szoku, gdy podczas spaceru w parku, zauważyła całe stado kóz. Zrozumiała, że to nie przypadek. Gdzie więc można je spotkać? Spokojnie nie tylko za granicą. Okazuje się, że zjawisko obecne jest nawet w Polsce.

Zobacz wideo Oto nowy uczestnik "Farmy". Shiva potrafi rozmawiać z kozami

Kozy stały się pracownikami tego parku. Wykonują ważne dla środowiska obowiązki

Jakiś czas temu na koncie tiktokerki posługującej się nickiem @shelbizleee pojawił się filmik, który zrobił furorę. Kobieta w wykształcenia jest specjalistką ds. środowiska i bycie eko niemalże płynie jej we krwi. Pewnego dnia wybrała się na spacer do jednego z parków w okolicy i na drodze napotkała stado kóz. To zaskoczyło tiktokerkę, lecz po chwili zrozumiała ich obecność w tym miejscu. Postanowiła więc nagrać filmik i podzielić się niesamowitym zjawiskiem z widzami. Okazało się, że kozy nie znalazły się tam przypadkiem, lecz wypełniały właśnie iście ważny obowiązek. Ich zadaniem było usunięcie zbędnych chwastów, które utrudniały innym roślinom zdrowo się rozwijać. TikTokerka stwierdziła, że to świetny pomysł i eko rozwiązanie, które może być przykładem dla wielu innych miejsc. W sekcji komentarzy użytkownicy zachwycali się widokami - "to urocze", "świetne rozwiązanie" - pisali. 

Co ciekawe, nie tylko w USA kozy są wykorzystywane do takich czynności. W Polsce również już niejednokrotnie zwierzęta te stawały się "pracownikami".

Zamiast maszyn używali kóz. W Jurajskich Parkach Krajobrazowych działania eko znane są od lat

W 2022 roku kozy na wyznaczonych terenach Jurajskiego Parku Narodowego także działały jak "ekologiczne kosiarki", utrzymując w ten sposób cenne i bogate w gatunki siedliska roślin. Wykorzystanie zwierząt do takich czynności, dobrze wpływa na środowisko, dlatego coraz więcej osób decyduje się nawet na wypożyczenie kóz lub owiec od lokalnych gospodarzy, by te usunęły zbędną roślinność na danym terenie. Z jednej strony to nic wielkiego, lecz matka natura z pewnością w przyszłości nam za to podziękuje. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA