To imię było bardzo popularne. Nosi je 64 906 kobiet. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 12 dziewczynek

Księga imion to zbiór doskonale znany wielu rodzicom. Znajdziemy tam zarówno niespotykane imiona dla dziewczynek oraz chłopców, jak i te najbardziej popularne propozycje. Czasami jednak te z drugiej grupy z biegiem czasu cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Tak też jest w tym przypadku.

Moda na najpopularniejsze imiona dla dzieci nieustannie się zmienia i często trudno przewidzieć trendy w nadchodzących latach. Od jakiegoś już czasu obserwuje się jednak powrót do tradycji. Na porodówkach i w żłobkach coraz częściej można spotkać maluchy noszące imiona, które dwie czy trzy dekady temu były uznawane za starodawne. Być może to dlatego coraz rzadziej nowo narodzone dziewczynki dostają imię Angelika. W końcu trudno uznać je za typowo polskie. Mimo to wciąż ma pojedynczych zwolenników.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Czy Angelika to rzadkie imię? Ile osób w Polsce ma na imię Angelika?

Według danych na stronie rządowej Otwarte Dane w 2023 roku imię Anglika otrzymało zaledwie 12 dziewczynek. Dla porównania w 2000 roku było ich aż 2065. Jest to zatem bardzo duży przeskok. Jeśli zaś chodzi o spolszczoną formę tego imienia, którą jest Andżelika, to ta zawsze cieszyła się mniejszą popularnością. W 2000 roku na świat przyszło 316 Andżelik, a w ubiegłym roku tylko osiem. Jeszcze rzadszą opcją jest Andrzelika, ale warto zaznaczyć, że ma ona negatywną opinię Rady Języka Polskiego i jest uznawana za niepoprawną pisownię.

Według danych z 19 stycznia 2024 roku dla całej Polski Angelika widnieje w rejestrze PESEL 64 906 razy, podczas gdy imię Andżelika nosi 11 817 kobiet i dziewczynek. Trudno więc nazwać obie te formy rzadkim imieniem. Jeżeli jednak tendencja spadkowa nadawania ich utrzyma się w kolejnych latach, za kilka dekad najpewniej będzie wyglądać to nieco inaczej.

Angelika: znaczenie imienia i inne ciekawostki. To warto wiedzieć przed wybraniem imienia dla córki

Jeśli mimo wszystko należymy do rodziców rozważających nazwanie przyszłej pociechy Angelika, warto wiedzieć o tym imieniu nieco więcej. Pochodzi z łacińskiego i oznacza "anielica" lub "posłanka". Występuje w wielu językach, przy czym najczęściej jest zapisywane jako "Angelica". Co ciekawe, we Włoszech występuje również jego męska forma: Angelico.

W Polsce Angelika najczęściej obchodzi imieniny w jednym z dwóch terminów. Pierwszy to 26 maja, będący wspomnieniem bł. Marii Angeliki Mastroti di Papasidero, a drugi to 6 grudnia, związany z bł. Angeliką z Milazzo, włoską tercjarką franciszkańską z XVI wieku. Niektóre kalendarze podają też daty 4 stycznia, 27 stycznia, 11 marca, 17 sierpnia. Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są Angelka, Angelusia, Angelinka, Andzia, Dżela, Angie, Lika, Liczka, Andżel, An i Ana.

Zakazane imiona dla dzieci w Polsce. To musisz wziąć pod uwagę, wybierając imię dla dziecka

Wspomniana już powyżej Rada Języka Polskiego często wydaje opinie na temat różnych propozycji nazwania maluchów. W 2006 roku została nawet opublikowana lista 69 imion, która potocznie nazywana jest "imionami zakazanymi" i to właśnie na nią trafiła Andrzelika. Należy jednak podkreślić, że Rada tak naprawdę nie zabrania nadawania tych imion, a raczej tego nie zaleca. Jedyną osobą, która może nam zabronić wyboru konkretnej opcji, jest kierownik urzędu stanu cywilnego. Co więcej, on także nie posiada listy zakazanych imion. Jak więc podejmuje decyzję? Musi kierować się kilkoma wytycznymi obowiązującymi w Polsce. Kwestię tę reguluje Prawo o aktach stanu cywilnego, art. 59. Zgodnie z nim:

  • dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona,
  • w akcie urodzenia musi być podana pełna forma imienia lub imion (nie może to być zdrobnienie),
  • wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi i nie muszą wskazywać na płeć dziecka,
  • wybrane dla dziecka imię nie może być dla niego krzywdzące (zabronione są imiona ośmieszające lub nieprzyzwoite).

W przypadku zastrzeżeń kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić nadania danego imienia i zamiast tego wybrać imię z urzędu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA