Moda na najpopularniejsze imiona dla dzieci nieustannie się zmienia i często trudno przewidzieć trendy w nadchodzących latach. Od jakiegoś już czasu obserwuje się jednak powrót do tradycji. Na porodówkach i w żłobkach coraz częściej można spotkać maluchy noszące imiona, które dwie czy trzy dekady temu były uznawane za starodawne. Być może to dlatego coraz rzadziej nowo narodzone dziewczynki dostają imię Angelika. W końcu trudno uznać je za typowo polskie. Mimo to wciąż ma pojedynczych zwolenników.
Według danych na stronie rządowej Otwarte Dane w 2023 roku imię Anglika otrzymało zaledwie 12 dziewczynek. Dla porównania w 2000 roku było ich aż 2065. Jest to zatem bardzo duży przeskok. Jeśli zaś chodzi o spolszczoną formę tego imienia, którą jest Andżelika, to ta zawsze cieszyła się mniejszą popularnością. W 2000 roku na świat przyszło 316 Andżelik, a w ubiegłym roku tylko osiem. Jeszcze rzadszą opcją jest Andrzelika, ale warto zaznaczyć, że ma ona negatywną opinię Rady Języka Polskiego i jest uznawana za niepoprawną pisownię.
Według danych z 19 stycznia 2024 roku dla całej Polski Angelika widnieje w rejestrze PESEL 64 906 razy, podczas gdy imię Andżelika nosi 11 817 kobiet i dziewczynek. Trudno więc nazwać obie te formy rzadkim imieniem. Jeżeli jednak tendencja spadkowa nadawania ich utrzyma się w kolejnych latach, za kilka dekad najpewniej będzie wyglądać to nieco inaczej.
Jeśli mimo wszystko należymy do rodziców rozważających nazwanie przyszłej pociechy Angelika, warto wiedzieć o tym imieniu nieco więcej. Pochodzi z łacińskiego i oznacza "anielica" lub "posłanka". Występuje w wielu językach, przy czym najczęściej jest zapisywane jako "Angelica". Co ciekawe, we Włoszech występuje również jego męska forma: Angelico.
W Polsce Angelika najczęściej obchodzi imieniny w jednym z dwóch terminów. Pierwszy to 26 maja, będący wspomnieniem bł. Marii Angeliki Mastroti di Papasidero, a drugi to 6 grudnia, związany z bł. Angeliką z Milazzo, włoską tercjarką franciszkańską z XVI wieku. Niektóre kalendarze podają też daty 4 stycznia, 27 stycznia, 11 marca, 17 sierpnia. Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są Angelka, Angelusia, Angelinka, Andzia, Dżela, Angie, Lika, Liczka, Andżel, An i Ana.
Wspomniana już powyżej Rada Języka Polskiego często wydaje opinie na temat różnych propozycji nazwania maluchów. W 2006 roku została nawet opublikowana lista 69 imion, która potocznie nazywana jest "imionami zakazanymi" i to właśnie na nią trafiła Andrzelika. Należy jednak podkreślić, że Rada tak naprawdę nie zabrania nadawania tych imion, a raczej tego nie zaleca. Jedyną osobą, która może nam zabronić wyboru konkretnej opcji, jest kierownik urzędu stanu cywilnego. Co więcej, on także nie posiada listy zakazanych imion. Jak więc podejmuje decyzję? Musi kierować się kilkoma wytycznymi obowiązującymi w Polsce. Kwestię tę reguluje Prawo o aktach stanu cywilnego, art. 59. Zgodnie z nim:
W przypadku zastrzeżeń kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić nadania danego imienia i zamiast tego wybrać imię z urzędu.