Niektóre miasta na świecie są o wiele starsze niż mogło się wielu osobom zdawać. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wpłynęły na to przede wszystkim czynniki naturalne. Wiadomo, że homo sapiens osiedlał się w klimacie, który mu sprzyjał. Łatwo więc wywnioskować, że najstarsze miasta na świecie znajdziemy w Europie Południowej i na Bliskim Wschodzie. Co ciekawe, niektóre z nich przetrwały do dziś. Jak donosi Onet, rekordzista liczy sobie przeszło 11000 lat.
Historia człowieka rozumnego sięga przeszło 300 tysięcy lat wstecz. Homo Sapiens prowadził wówczas koczowniczy tryb życia, podążając za zwierzyną i owocującymi roślinami. Z czasem zawędrował na północ, zdobywając po drodze umiejętności, które pozwoliły mu się dalej rozwijać. Warto zaznaczyć, że pierwsze cywilizacje rozwijały się w dogodnych dla człowieka warunkach klimatycznych, w dolinach takich rzek, jak Nil, Eufrat, Tygrys, Indusu i Żółta Rzeka. Jednak pierwsze miasta znajdziemy gdzie indziej. Szukać ich należy na Bliskim Wschodzie i w Europie Południowej.
Zacznijmy jednak od najstarszego miasta na Ziemi, czyli Jerycho, które leży obecnie na terenie Autonomii Palestyńskiej, na Zachodnim Brzegu Jordanu, na północ od Morza Martwego. Archeolodzy odkryli tam resztki ponad 20 osiedli datowanych na 9000 lat przed naszą erą - był to zaledwie początek ery holocenu. Powodem wybrania tego miejsca były liczne źródła wody. Miasto położone jest 270 metrów poniżej poziomu morza i jest jednym z najniżej położonych miejscowości na świecie. Najstarsze z siedlisk znajduje się na terenie dzisiejszego Tell es-Sultan w odległości kilku kilometrów od miasta.
Następnie warto wspomnieć o mieście Byblos. Położone jest na klifie oddalonym o około 40 kilometrów od Bejrutu - stolicy Libanu. Znaleziono tu antyczne ruiny, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, że miasto to zamieszkane jest nieprzerwanie od ponad 7 tysięcy lat. Znaleziono tutaj sarkofag króla Ahirama z inskrypcją w najwcześniejszej formie fenickiego alfabetu, opracowanego właśnie przez uczonych z Byblos, który dał początek naszemu współczesnemu alfabetowi.
Warto również wspomnieć o mieście Suza w Iranie, które obecnie jest całkowicie w ruinach. W przeszłości było jednym z największych miast i pełnił rolę stolicy Imperium Elamskiego powstałego około 2400 lat p.n.e. Sama Suza datowane jest jednak już na 4200 rok p.n.e. To właśnie tutaj odkryto stellę z Kodeksem Hammurabiego, który obecnie znajduje się w Luwrze.
Jako kolejne muszą wręcz zostać wymienione Ateny. Wykopaliska pozwoliły ustalić, że początki tego miasta sięgają około 5 000 roku p.n.e. Zlokalizowane w Grecji miasto jest antyczną stolicą, która łączy ze sobą nowoczesność z chwałą minionych epok. Tutaj ścierały się ze sobą fale kultury Europejskiej i Bliskiego Wschodu.
Damaszek będący drugim co do wielkości miastem Syrii jest jej stolicą. Niegdyś zaliczał się do 10 największych miast średniowiecza. Właśnie tam wykuwano broń, która zyskała miano najlepszej na świecie. Nazwa stali damasceńskiej pochodzi oczywiście od nazwy miasta. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu datowane są na III tysiąclecie p.n.e, jednak niektórzy uważają, że powinno się tę granicę przesunąć w pobliże roku 4300 p.n.e.
Zlokalizowane w Syrii miasto Aleppo również ma długą historię. Liczy ono sobie niemal 4000 lat i zostało założone na jednym ze szklaków łączących Europę i Azję. W późniejszym czasie stało się przystankiem na Jedwabnym Szlaku. Miasto przechodziło z rąk do rąk, ponieważ prawa do niego rościli sobie Hetyci, Asyryjczycy i Mongołowie. Później było częścią Imperium Perskiego, aż zostało podbite przez Aleksandra Macedońskiego. Następnie przeszło pod władanie Rzymian, było dwukrotnie oblegane przez Krzyżowców, by później trafić do Imperium Osmańskiego. Każdy z "właścicieli" pozostawił tam jednak po sobie jakiś ślad. Dziś miasto jest żywym przykładem swojej barwnej historii i kultur z jakimi się zetknęło. Niestety dużo zabytków zostało zniszczonych podczas wojny w Syrii.
Zobacz też: To najwęższe miasto świata. Widok zapiera dech w piersiach, ale mieszkańcy nie mogą spać spokojnie