Zaszczytne miano najstarszego drzewa w Polsce należy do liczącego około 1300 lat cisa pospolitego, który znajduje się w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Szacuje się, że okaz ten zaczął wyrastać z ziemi około 735 roku i przez kolejne setki lat stał w nienaruszonym stanie. Historia pamięta jednak kilka przypadków, gdy "Henryk", bo tak nazwano drzewo, doznał uszkodzeń, m.in. podczas II wojny światowej.
Wiek tego cisa pospolitego jest jednak kwestią dyskusyjną. Oficjalnie przyjmuje się, że ma około 1300 lat, ale niektórzy twierdzą, że doszło do pewnego niedoszacowania, związanego z pominięciem zmian w czasie szerokości słojów rocznych. Bardziej skrupulatni badacze są zdania, że gdyby wziąć pod uwagę wszystkie analizowane czynniki, wówczas wiek drzewa mógłby wynosić około 700-750 lat.
Ranking najstarszych drzew w Polsce prezentuje się następująco:
Jeśli chodzi o najstarsze drzewa na świecie, liderem zestawienia jest Old Tjikko (Stary Tjikko) znajdujący się w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. W 2008 roku naukowcy z Uniwersytetu w Umea natrafili na ten okaz i zdumieni jego cechami, postanowili przeprowadzić badanie radiowęglowe. Po wnikliwej analizie okazało się, że świerk, a właściwie jego system korzeniowy, ma ponad 9500 lat, i co pewien czas wypuszcza nowe części nadziemne.
Old Tjikko jest genetem świerka pospolitego, co oznacza, że powstał z jednej zygoty. Przez długi czas drzewo miało wysokość zaledwie pięciu metrów, ale w lutym 2023 roku, na skutek obfitych opadów śniegu i silnych podmuchów wiatru, straciło ono swój wierzchołek, a przy tym około metra wysokości. Na szczęście w całości zdołało przetrwać trudne warunki atmosferyczne i tytuł najstarszego na świecie pozostaje niezagrożony.
Dokładne oszacowanie wieku drzew na całym świecie nie jest łatwym zadaniem. Oprócz wyżej opisanego okazu w Szwecji, w gronie "dziadków" znajdują się: