Powstała playlista do jedzenia włoskich makaronów. Tak poczujesz "la dolce vita" nawet w Polsce

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak może brzmieć makaron i czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! W sieci pojawiła się właśnie playlista, gdzie każdy utwór zadedykowany jest innemu rodzajowi makaronu. Za wyjątkowy projekt odpowiada naukowiec i muzyk.

Makaron to produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki i wody, który ma miliony zwolenników na całym świecie. Od lat mówi się, że najlepszy makaron jest we Włoszech, gdzie dania z makaronem są na pierwszych stronach menu w restauracjach i smakują wyjątkowo. Co ciekawe, w ostatnim czasie ów produkt po lupę postanowił wziąć pewien naukowiec i kompozytor. Dlaczego? Okazuje się, że mężczyźni chcieli stworzyć dźwięk odpowiadający danemu makaronowi. Ku zdziwieniu wielu cel został osiągnięty.

Zobacz wideo Sycące spaghetti alla puttanesca

Tak muzyka oddziałuje na nasze samopoczucie. Ekspertka potwierdza założenia

Muzyka to dla wielu osób ważny element w życiu, który potrafi znacznie na nie wpłynąć. Czasami przez brzmienie danej piosenki możemy poprawić sobie humor, ale są też dźwięki wprawiające nas w smutek i melancholię.

Znam badanie pokazujące, że osoby, które więcej słuchały muzyki w czasie pandemii, miały później mniej symptomów depresji. Jako naukowcy sądzimy, że muzyka służy za element regulacji emocji i że osoby, które umiejętnie używają jej do tego właśnie celu, mogą cieszyć się lepszym dobrostanem psychicznym

- mówiła Alicja Olszewska, doktorantka w Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Nenckiego PAN w rozmowie z portalem Zwierciadło.

Okazuje się, że to, czego słuchamy, może mieć wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także na odczucia smakowe. Doktor Charles Spence, psycholog z Uniwersytetu Oksfordzkiego, nawiązał współpracę z producentem makaronów Barilla America oraz z kompozytorem muzyki filmowej Cristobala Tapia de Veerą. Dzięki temu wiemy dziś, jak brzmi dany rodzaj makaronu. 

Jak brzmi włoski makaron? Oto cała ścieżka dźwiękowa

Badania oraz rozwój technologii faktycznie pozwoliły kompozytorowi wraz z naukowcem stworzyć całą ścieżkę dźwiękową, zawierającą utwory zadedykowane danemu rodzajowi pasty. Jak podaje portal lbbonline.com, dr Charles Spence ocenił kształt każdego rodzaju makaronu przez pryzmat swojej pionierskiej koncepcji, która nazywana jest dźwiękową przyprawą - naukowiec uważa, że to, co słyszymy w trakcie jedzenia, ma znaczący wpływ na doznania smakowe. Dziś więc możemy cieszyć się spożywaniem makaronu jeszcze bardziej niż kiedyś. Wystarczy uruchomić specjalną playlistę na Spotify "Barilla Al Bronzo Soundtrack Experience" i gotowe. Według kompozytora i naukowca najlepiej podczas jedzenia zasłonić oczy, by móc skupić się tylko na dźwiękach i smaku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy zgadasz się ze stwierdzeniem, że muzyka wpływa na nasze samopoczucie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.