• Link został skopiowany

Największe miasto na świecie - gdzie się znajduje? Europejskie metropolie daleko poza czołówką

Na Starym Kontynencie znajduje się wiele dużych i znaczących metropolii, jednak największe miasto na świecie leży daleko poza granicami Europy. Gdzie go szukać? Dowiedz się więcej na temat gigantycznych aglomeracji na naszym globie.
Zdjęcie ilustracyjne
iStock

Pojęcie "największego miasta" można rozumieć na różne sposoby, w zależności od przyjętego kryterium. Najczęściej chodzi o liczbę mieszkańców danej metropolii, ale w zestawieniach można brać pod uwagę nie tylko ścisłe miasto, ale także przylegające do niego przedmieścia i otaczające gminy, które mają silne powiązanie ekonomiczne i społeczne z centrum. Inne kryteria opierają się na danych dotyczących powierzchni lub gęstości zaludnienia. 

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Największe miasta na świecie. Aglomeracje miejskie z największą liczbą ludności 

Tłumy przechodniów, ogromne budynki, wieżowce sięgające chmur - taki obraz kojarzy się z największymi miastami na świecie. Każdego roku tworzony jest ranking miejskich "gigantów" w oparciu o liczbę mieszkańców danych obszarów metropolitalnych. Już od wielu dekad czołówkę zestawienia nie ulega zmianie. Ranking 10 najludniejszych obszarów metropolitalnych na świecie przedstawia się następująco:

  1. Tokio (Japonia) ∼ 37,5 mln mieszkańców   
  2. Delhi (Indie) ∼ 33,5 mln
  3. Szanghaj (Chiny) ∼ 29,5 mln
  4. São Paulo (Brazylia) ∼ 23,5 mln
  5. Bombaj (Indie) ∼ 23 mln
  6. Pekin (Chiny) ∼ 22 mln
  7. Kair (Egipt) ∼ 21,7 mln
  8. Dhaka (Bangladesz) ∼ 21,3 mln
  9. Mexico City (Meksyk) ∼ 21,2 mln
  10. Osaka-Kobe-Kioto (Japonia) ∼ 19,1 mln

Jak widać z powyższych danych, w zestawieniu dominują miasta azjatyckie. Warto mieć na uwadze, że liczba populacji to wskaźnik, który może się zmieniać bardzo szybko. Niektóre miasta rozwijają się błyskawicznie, a przyrost ludności może wynosić nawet kilka procent w ciągu roku.

Jak na tle największych metropolii świata przedstawiają się miasta europejskie? Najwyżej w zestawieniu (13 pozycja) jest Stambuł z liczbą ludności ok. 15,6 mln. Na 25. lokacie plasuje się Moskwa (∼ 12,6 mln), na 28. Paryż (∼ 11,1 mln), a na 28. Londyn (∼ 9,5 mln).

Największe miasta świata. Miejskie giganty pod względem powierzchni

Powierzchnia całkowita to kolejna kategoria, przez pryzmat której można rozpatrywać największe miasta świata. Należy wspomnieć tutaj, że w niektórych krajach istnieją tzw. prefektury miejskie, czyli jednostki administracyjne, które łączą cechy miasta i regionu. Jest to duży obszar administracyjny, w skład którego oprócz właściwego miasta wchodzą także przedmieścia oraz obszary niezurbanizowane i niezamieszkane, np. lasy, góry, stepy itp.

Biorąc pod uwagę kryterium powierzchni, największym miastem na świecie jest Nagqu w Chinach. Rozciąga się na powierzchni ok. 450 km². Obejmuje głównie obszar górski, z bardzo rozproszoną zabudową. W gronie największych miast na świecie pod względem powierzchni należy wymienić także następujące miasta:

  • Hulunbuir (Chiny) - 263 953 km²
  • Jiuquan (Chiny) - 191 342 km² 

Zobacz też: Zielone serce Europy bije w Polsce - oto największy i najstarszy naturalny las na Starym Kontynencie

Więcej o: