• Link został skopiowany

Jadowite ssaki w Polsce? Tak, i jeden może mieszkać w Twoim ogrodzie!

Nie każdy wie, że oprócz jadowitych gadów, w naszym kraju można spotkać także jadowite ssaki. W Polsce do niedawna za takie uważane były dwa gatunki. Przeprowadzone kilka lat temu badania dowiodły jednak, że w tym gronie znajduje się także jeszcze jeden bardzo popularny zwierz, którego można spotkać na terenie całego kraju.
Zdjecie ilustracyjne
iStock

W 2022 r. polscy naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że w ślinie ryjówki aksamitnej znajduje się jad, który ma zdolność uszkadzania krwinek czerwonych. Tym samym gatunek ten zasilił grono jadowitych ssaków w Polsce. Ryjówka aksamitna żyje na terenie całego kraju. Można ją spotkać m.in. w lasach, na łąkach i w ogrodach. 

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Ryjówka aksamitna - jak wygląda i gdzie najczęściej można ją spotkać?

Niedawno odkryto, że ten niewielki ssak dysponuje jadem, dzięki któremu może łatwiej polować na swoje ofiary. Ryjówka aksamitna może ważyć od 5 do 15 g. Posiada gęste futro i charakterystyczny, wydłużony pyszczek. Żeruje całą dobę i co 2-3 godziny zjada tyle, ile sama waży. Jeśli nie zje, może umrzeć w ciągu 10 godzin. Gatunek ten żywi się głównie owadami i drobnymi bezkręgowcami. Znajdujący się w ślinie jad niszczy erytrocyty, co pozwala polować na znacznie większe gatunki.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAutorstwa WWalas - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20292102

Ryjówka aksamitna żyje na terenie całej Polski. Preferuje wilgotne miejsca, takie jak lasy liściaste, torfowiska, parki i pola. Warto wspomnieć, że przesłanki mówiące o tym, że jest to jadowity ssak, pojawiły się już ok. 400 lat temu, jednak na przestrzeni lat nie zostało to udowodnione.   

Rzęsorki rzeczki często są mylone z myszami lub kretami. Jak rozpoznać ten gatunek?

Kolejnym jadowitym ssakiem w Polsce są rzęsorki rzeczki. Jakimi cechami wyróżnia się ten gatunek?

  • ciało osiąga długość do 10 cm i wagę do 25 g
  • zwierzę pokryte jest gęstym futerkiem, które na grzbiecie jest szare lub brązowe, a od strony brzucha przeważnie białe
  • głowa zwęża się ku przodowi w charakterystyczny ryjek
  • ogon może osiągać nawet 8 cm długości
  • na dolnej stronie ogona znajduje się kil, czyli rząd ostrych włosów, które ułatwiają poruszanie się w środowisku wodnym
  • zęby na końcach są brunatne
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAutorstwa Accipiter (R. Altenkamp, Berlin) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7784218

Rzęsorki rzeczki preferują stanowiska wodne, najczęściej zamieszkują brzegi rzek, stawów i jezior. Są doskonałymi pływakami i nurkami. Co ciekawe, rzęsorek podczas nurkowania silnie rusza tylnymi łapami, które napędzają całe ciało.

Rzęsorek mniejszy jest bliskim krewnym rzęsorka rzeczka. Jak wygląda?

Trzecim gatunkiem na liście jadowitych ssaków w Polsce jest rzęsorek mniejszy. Jak nazwa wskazuje - jest mniejszy od rzeczka, a długość jego ciała dochodzi maksymalnie do 7,5 cm (długość ogona do 5 cm).

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAutorstwa Mnolf (dyskusja . edycje) - Fotografia własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=334680

Różnica widoczna jest także w ubarwieniu. Linia oddzielająca ciemną część grzbietową od jasnej brzusznej, jest znacznie mniej wyraźna. Rzęsorek mniejszy ma także słabiej rozwinięty kil. Preferuje wilgotne, ale lądowe środowiska i prowadzi raczej samotniczy tryb życia.

Jadowite ssaki w Polsce są niebezpieczne dla innych gatunków. Czy mogą zaszkodzić człowiekowi?

Podsumowując - do jadowitych ssaków w Polsce zaliczane są obecnie trzy gatunki:

  • rzęsorek rzeczek
  • rzęsorek mniejszy
  • ryjówka aksamitna

Terytorium występowania dwóch pierwszych jest raczej ograniczone, ponieważ zamieszkują one głównie siedliska wodne, które spełniają ściśle określone warunki. Zwykło się mówić, że obecność rzęsorka jest potwierdzeniem czystości wody i niskiego jej skażenia. Spotkać go można m.in. w Tatrach i w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Jako gatunek drapieżny, poluje na drobne ryby, płazy i wodne bezkręgowce (np. ślimaki). Dzięki zawartej w ślinie substancji toksycznej jest w stanie upolować ofiarę znacznie większą od siebie.

Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Jad rzęsorków nie jest produkowany w takich ilościach, aby mógł zaszkodzić człowiekowi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ugryzienie może być bolesne, a w jego często pojawia się obrzęk. W przypadku spotkania nie należy prowokować zwierzęcia i unikać chwytania go w dłonie. Podobnie jest w przypadku ryjówki aksamitnej - jej jad również nie powinien zaszkodzić człowiekowi, jednak ugryzienie może powodować nieprzyjemne konsekwencje. 

Zobacz też: Ten gad może cię połknąć w całości - ma nawet 10 metrów i waży tyle, co motor

Więcej o: