Jedzenie późnym wieczorem, czyli co zjeść na kolacje by schudnąć? Lekka kolacja dla każdego

Wiele osób nie jest świadomych tego, że to, co jemy późnym wieczorem, wpływa na procesy metaboliczne zachodzące nocą w naszych organizmach. Dietetycy zalecają, by na ostatni posiłek przed snem spożywać lekkie jedzenie. Co zjeść wieczorem, aby schudnąć? Co to jest lekka kolacja?

Choć panuje powszechne przekonanie o tym, że to śniadanie i obiad są najważniejszymi posiłkami spożywanymi przez nas w ciągu dnia, równie istotna jest także kolacja, o której niestety często zapominamy. Tymczasem to właśnie ostatni posiłek przed snem wymaga od nas zastosowania się do kilku podstawowych reguł. Szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu prawidłowego przebiegu procesu metabolicznego, utrzymaniu lub redukcji masy ciała.

Zobacz wideo Urocze tarty grejpfrutowe

Czego nie powinniśmy jeść na kolację?

Zaleca się, aby kolację spożywać na około 2-3 godziny przed snem, co wyraźnie minimalizuje ryzyko problemów z bezsennością. Wieczorem nasz organizm nie potrzebuje już tyle energii, ile w ciągu dnia, dlatego powinniśmy zrezygnować z jedzenia tłustych i ciężkostrawnych posiłków, takich jak frytki, pizza czy smażone ryby.

Odradza się również spożywanie innych produktów, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należą do nich warzywa o wysokiej zawartości błonnika, warzywa strączkowe, mleko oraz surowe owoce, na przykład jabłka i śliwki.

Co zjeść wieczorem, aby schudnąć? Lekkie jedzenie i grejpfrut na noc

Jeśli zależy nam na utracie wagi, wieczorami powinniśmy spożywać produkty, które zaspokoją nasz głód i powstrzymają nas przed nocnym podjadaniem, jednak nie będą wysokokaloryczną bombą. Warto również wybierać na kolację produkty lekkostrawne. Unikajmy ciężkich dań, szczególnie tych smażonych. Porcje naszych posiłków, spożywane w późnych godzinach wieczornych, powinny być nieco mniejsze niż zwykle na kolację. Jedzenie późnym wieczorem to konieczność wymuszona przez styl życia i pracę? Postaw na lekkie jedzenie:

  • mała porcja ciepłej zupy krem, np. z cukinii,
  • kawałek pieczonej ryby z warzywami,
  • koktajle owocowo-warzywne, 
  • sałatki ze świeżych warzyw,
  • pieczone lub gotowane na parze warzywa.

Co zjeść na kolacje, by schudnąć? Grejpfrut na noc to stosowane niekiedy rozwiązanie. Spożywanie na noc grejpfruta, przyspiesza proces odchudzania, zwiększając wydajność układu trawiennego. Dobrą praktyką będzie więc regularne picie soku z grejpfruta na około 2-3 godziny przed snem. Co ciekawe, owoc ten zawiera wśród swoich właściwości aminokwas, który bierze udział w wytwarzaniu melaniny, zapewniającej nam zdrowy i głęboki sen.  

Zobacz też: Gęsta, kremowa i bardzo sycąca. Poznaj przepis na zupę kalafiorową, którą zrobisz w mniej niż godzinę

Więcej o: