Święta Wielkanocne - kiedy wypadają? Tradycje, życzenia i potrawy wielkanocne

Święta Wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem religijnym dla osób wierzących. Towarzyszą im przy tym ciekawe tradycje i potrawy, które pamiętamy jeszcze z dzieciństwa. Oczywiście jest to też okazja do odpoczynku.

Święta Wielkanocne, czyli Zmartwychwstania

Święta Wielkanocne związane są z tzw. misterium paschalnym, czyli męką, śmiercią i przede wszystkim zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Coroczne obchody są centralnym momentem w całym roku liturgicznym dla wszystkich katolików. Zmartwychwstanie jest zaś początkiem wyzwolenia i oczyszczenia całej ludzkości z grzechów.

Kiedy jest Wielkanoc?

Kiedy jest Wielkanoc? Jej datę wyznacza się zawsze w dość prosty sposób, którego geneza jest jednak skomplikowana. Niedziela Zmartwychwstania przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dzieje się tak dlatego, że chodzi tu o przełożenie zasad związanych z księżycowym kalendarzem hebrajskim na solarny kalendarz juliański. Z tego powodu Wielkanoc przypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2023 r. będzie miała miejsce 9 kwietnia.

Zobacz wideo Mazurek kajmakowy z czekoladą

Kiedy jest lany poniedziałek?

Kiedy jest lany poniedziałek? Zwyczaj ten jest charakterystyczny dla Poniedziałku Wielkanocnego, nazywa się go także śmigusem-dyngusem. Chodzi o tradycję oblewania się wodą w drugi dzień Wielkanocy. Wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich - dawniej chodziło o zapewnienie sobie płodności. Również w ludowej tradycji w lany poniedziałek oblewane są przede wszystkim niezamężne kobiety, co ma im zwiastować rychłe zamążpójście. Najbliższy lany poniedziałek będzie miał miejsce 10 kwietnia. 

Tradycje wielkanocne

Jakie jeszcze tradycje wielkanocne należą do najczęściej zachowywanych w naszych domach? Z pewnością można tu wymienić:

 • głębokie przeżywanie Wielkiego Postu z jego nabożeństwami pasyjnymi w postaci drogi krzyżowej i gorzkich żali;
 • święcenie palm w Niedzielę Palmową;
 • święcenie pokarmów w Wielką Sobotę;
 • spożywanie w gronie rodzinnym śniadania wielkanocnego.

Chrześcijańskie życzenia wielkanocne religijne

Jakie powinny być chrześcijańskie życzenia wielkanocne z religijnym przesłaniem? Z pewnością powinno się w nich znaleźć odwołanie do radości płynącej ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W ostatnich latach modne jest, zwłaszcza w przypadku kartek lub wiadomości tekstowych, cytowanie krótkich fragmentów tekstów mówiących o religijnym wymiarze Wielkanocy. Niektóre osoby stawiają wręcz na łacińskie cytaty z tekstów kościelnych. 

Potrawy wielkanocne do koszyczka

Jakie potrawy wielkanocne powinny znaleźć się w koszyczku? Przede wszystkim warto uwzględniać tutaj różnice regionalne, które bywają znaczne. Właściwie wszędzie istnieje tradycja chodzenia do kościoła z koszyczkiem pełnym pożywienia, które następnie jest święcone przez kapłana. Co powinno składać się na święconkę? Chodzi o:

 • jaja będące symbolem życia;
 • chleb wymieniany w modlitwie ''Ojcze Nasz'';
 • baranek symbolizujący Chrystusa;
 • sól oznaczająca ochronę przed zepsuciem;
 • mięso i wędliny;
 • chrzan;
 • kawałek ciasta;
 • ser;
 • pieprz;
 • woda.

Tradycyjne dania na Wielkanoc

Jak prezentuje się lista tradycyjnych dań na Wielkanoc? Warto pamiętać, że świąteczne menu zwykle różni się w zależności od regionu. Najczęściej przygotowywane są zaś:

Efektowne dania wielkanocne - słodycze

Do szczególnie efektownych dań wielkanocnych należą także świąteczne słodkości. Bardzo często przygotowuje się więc różnego rodzaju serniki, babki i przede wszystkim wielkanocne mazurki. Do popularnych ciast wielkanocnych należą także tarty czekoladowe, paschy wielkanocne czy karpatki.

Zobacz też: Buraczki z chrzanem na Wielkanoc. Sekretem potrawy jest uchwycenie dobrych proporcji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.