Odpowietrzanie kaloryfera to prosta czynność, którą warto umieć przeprowadzić. Nauczysz się tego w minutę!

Odpowietrzanie kaloryfera konieczne jest zwykle kiedy uruchamiamy system grzewczy po raz pierwszy po dłuższej przerwie. Grzejniki są jednym z tych elementów wyposażenia domowego, które co jakiś czas wymagają odpowiedniej konserwacji. Proces odpowietrzania nie jest jednak ani szczególnie trudny, ani czasochłonny. Jest jednak bardzo ważny, ponieważ tanowi gwarancję odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniu.

Jak odpowietrzyć grzejnik? Po co przeprowadza się ten proces?

Odpowietrzanie kaloryfera jest czynnością, o której należy pamiętać każdego roku. W trakcie odpowietrzania powietrze, które znajduje się we wnętrzu grzejnika, zostaje wypuszczone na zewnątrz. Jest to o tyle istotne, że pozwala regulować poziom ciepła i sprawić, aby rozchodziło się ono równomiernie.

Ciepłe powietrze wędruje do górnej części grzejnika, dlatego gdy jest on zapowietrzony, dochodzi do zaburzenia cyrkulacji gorącej wody. Skąd wiadomo, że grzejnik wymaga odpowietrzenia? Można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób: gdy na powierzchni kaloryfera znajdziemy zimne miejsce, oznacza to, że należy go odpowietrzyć. Dopiero po wykonaniu tej czynności będzie on całkowicie napełniony wodą, a co za tym idzie, będzie dostarczał pełną moc cieplną i zapewniał komfort cieplny w mieszkaniu.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Kiedy wykonać tę czynność?

Odpowietrzać grzejniki należy co najmniej raz w roku. Zaleca się, aby zrobić to jesienią, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. To, czy odpowietrzanie jest potrzebne, sprawdzimy po dotknięciu kaloryfera. Jeśli jego nagrzewanie trwa zbyt długo lub znajdziemy zimne miejsce, należy dokonać tej czynności. Podpowiedzią są również odgłosy bulgotania lub tykania.

Sygnałem alarmowym jest także sytuacja, gdy po odkręceniu głowicy termostatycznej z grzejnika zaczną wydobywać się dziwne dźwięki. Taka sytuacja oznacza, że w jego wnętrzu znajdują się pęcherzyki powietrza. Zignorowanie tego może doprowadzić do korozji tlenowej, dlatego jak najszybciej powinniśmy odpowietrzyć kaloryfer.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jak odpowietrzyć grzejniki? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli stwierdzimy, że nasze grzejniki pracują nieprawidłowo, wówczas pojawia się konieczność odpowiedzenia na pytanie jak odpowietrzyć grzejniki. Zanim zaczniemy proces, powinniśmy otworzyć głowicę termostatyczną — w ten sposób uwolnimy z wody jak najwięcej tlenu. Gdy kaloryfer będzie już zimny, pod zaworem odpowietrzającym rozkładamy ręcznik i kładziemy na nim miskę. Następnie używamy klucza do odpowietrzania (lub innego przedmiotu, który będzie pasował do otworu) i przekręcamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

W tym momencie zacznie się wydobywać syczący dźwięk, który oznacza, że z grzejnika wydobywa się powietrze. Gdy z kaloryfera zacznie wypływać woda, należy zamknąć zawór i ustawić głowicę termostatyczną na pożądaną wartość. Wykonanie wszystkich tych czynności powinno skutkować rozprowadzeniem ciepła po całym grzejniku. Jeśli tak się nie stanie, należy powtórzyć odpowietrzanie do momentu uzyskania właściwego poziomu ciepła.

Podczas odpowietrzania należy także zachować ostrożność. Jeśli nie pozwolimy, aby temperatura wody w kaloryferze spadła i od razu odkręcimy zawór, możemy się poparzyć. Z tego względu trzeba niekiedy uzbroić się w cierpliwość.

Odpowietrzanie grzejnika w bloku. O czym należy wiedzieć?

Odpowietrzanie grzejnika w bloku, o ile jest on wyposażony w nowoczesne kaloryfery, przebiega dokładnie tak samo jak w opisanym powyżej przypadku. Gorzej wygląda to w blokach starszych, gdzie nie dokonano modernizacji infrastruktury odpowiedzialnej za rozprowadzanie ciepła. W grzejnikach, które nie są wyposażone w automatyczny odpowietrznik, konieczne jest bardziej skomplikowane działanie, dlatego najlepiej konieczność przeprowadzenia takiej naprawy warto zgłosić administracji budynku, która wyśle odpowiedniego fachowca do uporania się z problemem. 

Zobacz też: Kiedy rozpocznie się sezon grzewczy 2023? W niektórych miastach kaloryfery w mieszkaniach już grzeją

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.