Każdy ją widział, nikt nie wie, do czego służy. Pętelka z tyłu buta pełni jednak ważną funkcję

Część butów, zwłaszcza miejskich oraz sportowych modeli, posiada z tyłu pięty specjalną pętelkę. Niestety, choć jest ona niezwykle przydatna, mało kto wie, do czego tak naprawdę służy. Okazuje się, że ma wyjątkowo ważne zastosowanie, dzięki któremu lepiej zadbasz o obuwie.

Sportowe buty w większości projektowane są tak, by były jak najbardziej praktyczne. Podobnie jest z miejskim obuwiem, które stara się łączyć komfort z wyglądem. Zarówno przy jednych, jak i drugich często pojawia się z pozoru nieistotny element, jakim jest pętelka z tyłu pięty. Z pewnością każdy z nas choć raz zastanawiał się nad jej zastosowaniem.

Zobacz wideo Sylwia Bomba pokazuje garderobę w nowym domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Buty sportowe posiadają często ciekawy detal. Zobacz, do czego służy mała pętelka z tyłu

Przytwierdzone do części obuwia pętelki zdają się być do niczego nieprzydatną ozdobą. Choć krąży wokół nich wiele legend i przypuszczeń, to mało kto wie tak naprawdę, do czego pierwotnie służyły i jak można je wykorzystać. Znajdziemy je przede wszystkim przy traperach, butach do biegania, czy niektórych trampkach i zawsze będą umieszczone w okolicy pięt, choć ich wielkość i wygląd będzie się różnić. Najważniejszym zastosowaniem niewielkiej pętelki jest zastąpienie niepopularnej już łyżki do butów. Narzędzie to służy do łatwiejszego wkładania obuwia na stopy bez konieczności schylania się i wciskania ich na siłę. Ponieważ urządzenie to zajmuje dużo miejsca, postanowiono skorzystać z czegoś mniejszego i znacznie bardziej poręcznego, czyli przytwierdzonego do tyłu buta elementu, za który możemy złapać i wygodnie sobie pomóc. Ponadto, dzięki temu nie niszczymy ulubionych adidasów i nie wycieramy materiału, podczas ubierania. To jednak niejedyne zastosowanie niepozornego gadżetu.

Do czego służy pętelka przy bucie? Tak pozbędziesz się popularnego problemu

Poza pomocą przy nakładaniu butów pętelka przydaje się jednak w wielu innych sytuacjach. Niektóre buty do biegania są wykonane tak, że nie posiadają sznurówek, które niekiedy przeszkadzają podczas treningu. Inne z kolei takowe mają, ale sprytna pętelka przy pięcie pozwala nam na zastosowanie pewnego triku. Wystarczy, że zbyt długie sznurowadła przepuścimy przez oczko i zawiążemy. Nie dość, że nie będą utrudniać nam biegu, to jeszcze stopa będzie dodatkowo usztywniona w bucie, dzięki czemu możemy nawet zapobiec niebezpiecznym urazom, związanym z przeciążeniem. Obuwie nie będzie nam zsuwało się z nóg, a my będziemy mogli cieszyć się komfortowym spacerem. Zastosowania dla pętelki możemy również znaleźć sobie sami, a jest ich naprawdę sporo. Niektórzy przypinają klamerkami za nie wyprane buty tak, by nie niszczyć garderoby podczas suszenia. Inni chwytają je, kiedy przenoszą obuwie z miejsca na miejsce, by się nie pobrudzić. Warto pamiętać o tych wszystkich zastosowaniach i korzystać z nich, gdy tylko najdzie nas taka potrzeba.

Więcej o: