Meteory w Grecji, czyli klasztory w chmurach. Jeśli tam jesteś, musisz je zobaczyć

Masyw Meteorów uznawany jest za jedną z największych atrakcji turystycznych środkowej Grecji. Malowniczo położone klasztory wzniesione na stromych skałach co roku przyciągają setki tysięcy podróżnych z najodleglejszych zakątków świata.

Meteory stanowią część greckiego łańcucha górskiego Pindos. Najwyższe ze skał piaskowca sięgają nawet 500 metrów wysokości, a ich widok – co trzeba przyznać — zapiera dech w piersiach. Od 1989 roku greckie Meteory znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 1995 roku oficjalnie uznano je za miejsce święte.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Klasztory na skałach – Wielki Meteor

Historia klasztorów wzniesionych na Meteorach sięga aż XI wieku, kiedy to mnisi wspinali się do znajdujących się tam jaskiń, aby odpocząć z dala od zgiełku i poświęcić się medytacji. W XIV wieku wybudowano pierwszy z klasztorów — Wielki Meteor, który do dziś cieszy się największą popularnością wśród turystów. Klasztor wybudowano w trudno dostępnym miejscu, jednak dziś można do niego dotrzeć wchodząc po schodach wydrążonych w skale lub dojeżdżając do niego samochodem.

Klasztory na skałach – Klasztor Warłama

W pobliżu klasztoru Wielkiego Meteora znajduje się klasztor Warłama, zwany również Klasztorem Wszystkich Świętych. Powstał on na drugiej co do wielkości skale Meteorów, a dotarcie do niego wymaga od turystów pokonania ponad 100 schodów. W klasztorze wzniesiony został katolikon (główna świątynia monastyru), który szczególnie przyciąga uwagę turystów. W jego wnętrzu znajduje się między innymi kamienny ikonostas zdobionym motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz malowidła ścienne autorstwa Franciszka Katelanosa.

Klasztory na skałach — Monastyr Świętej Trójcy

Aby dostać się do Monastyru Świętej Trójcy, należy pokonać aż 140 stopni, a więc prawie o połowę więcej niż w przypadku klasztoru Wielkiego Meteora. Choć klasztor został splądrowany w czasie II wojny światowej, a ocalone z niego dzieła sztuki zostały przeniesione do pozostałych klasztorów, nadal jest jednym z najchętniej odwiedzanych klasztorów na Meteorach. Wciąż można w nim oglądać przedstawienie Jezusa ubranego w strój tesalski oraz Trójcy Świętej.

Zobacz też: "Kraina jak z baśni". Ten niedoceniany polski zakątek jest turystyczną perłą

Więcej o:
Copyright © Agora SA