Żelazny Szlak Rowerowy - dlaczego warto go wybrać? Zobacz, jaką trasę i atrakcje ma do zaoferowania

Żelazny Szlak Rowerowy jest chętnie wybierany przez kolarzy w województwie śląskim. Przekonaj się, jak przebiega jego trasa i co ma do zaoferowania. Popularna trasa rowerowa da Ci wiele okazji do przeżywania ciekawych przygód i pomoże dbać o dobrą formę.

Jeździsz rowerem po Śląsku? Odkryj najciekawsze trasy              

Jeśli jeździsz rowerem po Śląsku i chętnie odkrywasz trasy, oferujące znakomite warunki do odbywania dłuższych wycieczek, zobacz koniecznie, co może zaoferować Żelazny Szlak Rowerowy. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym cyklistą, czy też masz już większe doświadczenie, to ta interesująca trasa w województwie śląskim na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Żelazny Szlak Rowerowy: mapa              

Chcesz przekonać się, jak wygląda Żelazny Szlak Rowerowy? Mapa pomoże Ci zorientować się w przebiegu popularnej trasy, a  także wskaże, gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje w okolicy. Podczas jazdy rowerem warto mieć pod ręką sprawdzoną mapę, która umożliwi rozeznanie się w terenie. Przed rozpoczęciem przygody z odkrywaniem Żelaznego Szlaku Rowerowego, rozejrzyj się koniecznie za praktyczną aplikacją, pozwalającą na korzystanie z map.

Żelazny Szlak Rowerowy: trasa 

Poznaj lepiej Żelazny Szlak Rowerowy. Trasa, którą możesz dzięki niemu przejechać, zapewni Ci świetne warunki do spędzania aktywnie czasu, a przy tym umożliwi przyjemne treningi. Rozglądając się za najlepszymi lokalizacjami dla cyklistów na Śląsku, weź pod uwagę Żelazny Szlak Rowerowy (po czesku Železná cyklotrasa).

Żelazny Szlak Rowerowy to warta uwagi trasa, znajdująca się zarówno na terenie Polski (33 km), jak i Czech (34 km). Szlak został stworzony w miejscu dawnego przebiegu kolei, prowadzącej z Krakowa do Wiednia. Atrakcyjna trasa, skutecznie przyciągająca rowerzystów, to licząca w sumie 54 kilometry pętla, oferująca ciekawe opcje wycieczek. Dla mniej zaawansowanych doskonałą opcją na szlaku okażą się oznakowane skróty (umożliwiają skrócenie wycieczki do 34 km). Poszukiwacze większej ilości wrażeń mogą natomiast zdecydować się na przedłużenie trasy, korzystając z odnóg do szlaku, prowadzącego prosto do Parku Zdrojowego, znajdującego się w Jastrzębiu-Zdroju, a także do Pałacu w gminie Zebrzydowice. W takim przypadku wycieczka może wydłużyć się nawet do 70 kilometrów.

Po polskiej stronie trasy szlak oferuje rowerzystom utwardzoną, żywiczno-mineralna nawierzchnię do jazdy, ciągnącą się przez około 15 km. Odcinek po stronie Czech prowadzi przez alejki parkowe, jak i drogi rowerowe. Trasa biegnie także przez wał rzeki Olza. Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Żelaznego Szlaku Rowerowego, pojawiają się też niedługie odcinki, prowadzące przez leśne i polne drogi. 

Trasa Żelaznego Szlaku Rowerowego wyróżnia się dobrym oznakowaniem. Po polskiej stronie wskazówki dla rowerzystów zamieszczono na pomarańczowych tabliczkach. Po przekroczeniu granicy Czech oznakowania posiadają kolor żółty. Szlak daje też możliwość korzystania z wielu punktów odpoczynkowych. Cała trasa przebiega natomiast przez pięć gmin, po stronie naszego kraju: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, a od strony południowego sąsiada: Karwinę i Piotrkowice koło Karwiny.

Żelazny Szlak Rowerowy wyróżnia się znakomitą nawierzchnią, zachęcającą rowerzystów do odbywania licznych wycieczek. Dzięki temu, że droga oferuje naprawdę znakomite warunki do jazdy, cała trasa uznawana jest za łatwą. Drobne utrudnienia mogą jednak powodować liczne podjazdy i niektóre strome zjazdy. Szlak dedykowany jest dla każdego rodzaju roweru, w tym również modelom szosowym.

Śląsk: atrakcje dla rowerzystów

Co ciekawego dla tych, którzy lubią spędzać aktywnie czas oferuje Śląsk? Atrakcje, jak Żelazny Szlak Rowerowy, potrafią zapewnić moc wspaniałych przygód, dlatego, rozglądając się za ciekawym zajęciem w ciepłe dni, warto wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi na wycieczkę jednośladami.

Pałac w ZebrzydowicachPałac w Zebrzydowicach Autorstwa Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110601091

Trasa, prowadząca przez Godów, Łaziska, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, Karwinę i Piotrowice Koło Karviny zaoferuje Ci wiele pięknych widoków, a przy tym da okazję do odwiedzenia ciekawych miejsc. Podczas rowerowej wyprawy będziesz mieć okazję zobaczyć rzekę Piotrówkę, a mijając Zebrzydowice wybrać się do Pałacu w Zebrzydowicach, który jest zlokalizowany nad urokliwym stawem Młyńszczok. To jednak nie koniec atrakcji – po drodze czeka Cię jeszcze wizyta na moście Bohaterów Sokołowa na Olzie czy wizyta w Parku Bożeny Nemcovej, zaaranżowanym w stylu angielskim. Ciekawą propozycją dla rodzin może okazać się także mini zoo i znajdujący się w okolicy plac zabaw. Obiektem, którego nie wolno Ci przegapić podczas pokonywania Żelaznego Szlaku Rowerowego jest też zabytkowy Pałac we Frysztacie. Wśród atrakcji, czekających na trasie i jej okolicach, znajdują się ponadto: Zamek Piotrowice, drewniany Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Anny czy Kościół Parafialny św. Marcina w Piotrowicach koło Karwiny

Zobacz też: Bory Tucholskie: trasy rowerowe. Co warto o nich wiedzieć?

Więcej o:
Copyright © Agora SA