Świnoujście: atrakcje, które nie pozwolą Ci zapomnieć o tym miejscu! Zobacz latarnię morską, oceanarium i wiele innych!

Planujesz odwiedzić Świnoujście? Atrakcje znajdujące się na terenie tego miasta co roku przeciągają rzesze turystów. Sprawdź, co warto zobaczyć, wybierając się do tego nadbałtyckiego kurortu.

Latarnia morska: Świnoujście

Efektowna i zauważalna z daleka latarnia morska? Świnoujście może się pochwalić najwyższą na polskim wybrzeżu, bo liczącą niemal 65 metrów, latarnią morską. Powstała w połowie XIX wieku, a budulcem, z jakiego powstała, jest żółta cegła. Na początku posiadała przekrój ośmiokątny, jednak z uwagi na dosyć trudne warunki atmosferyczne, na jakie była narażona na brzegu Świny, z czasem zaczęła wymagać gruntownego remontu. Ze względu na uszkodzenia cegły, jej przekrój został ostatecznie zmieniony na owalny.

Latarnia morska: ŚwinoujścieLatarnia morska: Świnoujście Autorstwa Tomasz Lerczak - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71002122

Od 2000 roku latarnia w Świnoujściu jest dostępna dla zwiedzających. Aby dotrzeć na taras widokowy, trzeba najpierw pokonać okrągłe schody z kamienia. Przed przyjazdem, warto się najpierw upewnić, w jakich godzinach w danej części roku jest dostępne zwiedzanie latarni. Bilet normalny kosztuje 9 złotych, natomiast ulgowy – 5 złotych.

Oceanarium: Świnoujście

Chcesz zobaczyć niewielkie, ale wciąż piękne oceanarium? Świnoujście zagwarantuje Ci także taką atrakcję. W Galerii Promenada zlokalizowany jest nieduży pas ze zbiornikami wodnymi, w których pływają kolorowe ryby. Warto tam zajrzeć szczególnie wtedy, gdy planujesz sobie zrobić przerwę w trakcie zwiedzania wybranych miejsc.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku i otoczył ochroną znaczną część wyspy Wolin. Warto zauważyć, że to właśnie tam doskonale zachowały się lasy bukowe, a także znajduje się tam osobliwa wyspiarska delta Świny. Najwyższe spośród aktywnych klifów mają do 93 metrów wysokości.

Woliński Park Narodowy. Zdjęcie ilustracyjneWoliński Park Narodowy. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Beax - Praca własna, CC BY-SA 2.5 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3167537

Warto zwrócić uwagę na bardzo bogatą florę tego obszaru – można tam odnaleźć kilkaset gatunków roślin, w tym także tych podlegających ochronie. Mieszka tam również bardzo dużo zwierząt z rzadkich gatunków. Koniecznie trzeba też odwiedzić Żubrowisko, sąsiadujące z zielonym szlakiem. Sama zagroda to około 20 hektarów powierzchni, choć znajduje się na niej również niewielka zagroda kwarantannowa. Turyści mogą skorzystać z miejscowych ławek, stołów i wiaty, a także przespacerować się po pomostach widokowych. Jest też możliwość zjedzenia czegoś i skorzystania z toalety.

Na pewno warto też zobaczyć choć raz niezwykłe jezioro Turkusowe w Wapnicy. Zbiornik ten utworzył się na pozostałościach kopalni kredy, otwartej jeszcze przed wojną. Kiedy w latach pięćdziesiątych została zamknięta, wody z wolna podmywały wyrobisko, a z czasem zrównały się one swoim poziomem z wodami z zalewu Szczecińskiego. Musisz jednak pamiętać, że mimo swojego urokliwego, zielono-niebieskiego koloru, jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, nie nadaje się do kąpieli.

Wyspa Uznam

Wyspa Uznam leży na terenie dwóch państw – Polski i Niemiec. Po naszej stronie znajduje się właściwie jej niewielki fragment: zaledwie 72 kilometry kwadratowe (cała wyspa liczy sobie 445 kilometrów kwadratowych). Jako że jest to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w tej okolicy, nierzadko jest ona nazywana Wyspą Słońca.

Na terenie wyspy znajdują się liczne trasy rowerowe, co czyni ją rajem dla cyklistów. Szczególnie interesująca okazuje się transgraniczna trasa pieszo-rowerowa, łącząca Świnoujście z niemieckimi miejscowościami o charakterze uzdrowiskowym – Bansin, Ahlbeck oraz Heringsdorf. Trasa ta ma długość 12 kilometrów.

Wyspa Wolin

Wyspa Wolin stanowi największą polską wyspę, leżącą wyłącznie na terytorium naszego kraju. Jej powierzchnia zajmuje około 265 kilometrów kwadratowych i znajduje się przy naszej zachodniej granicy. Sporą jej część zajmuje Woliński Park Narodowy. Wyspa ta dostarcza też wielu atrakcji odwiedzającym. Piękne krajobrazy można podziwiać chociażby z tarasu widokowego Grodzisko, zlokalizowanego w Lubinie. Można więc wybrać się na spacer po parku, odwiedzić piękne miejsca lub wybrać się na wycieczkę rowerową.

Fort Zachodni

Fort Zachodni to budowla obronna, którą wzniesiono w XIX wieku, by bronił przed wrogimi jednostkami wodnymi. Składa się na niego jednokondygnacyjna reduta stworzona na planie kwadratu, gdzie aktualnie zlokalizowane jest muzeum historii tej twierdzy. Tam zgromadzono liczne mundury, militaria, miny morskie, działa czy torpedy. Latem można się tam wybrać na targ staroci oraz kiermasz militariów, przeznaczonych dla kolekcjonerów. Są one organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Fortu Zachodniego. Na miejsce natomiast najlepiej wybrać się rowerem.

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o:
Copyright © Agora SA