Madera, czyli malownicza kraina wiecznej wiosny. Wybierz się na wakacje, a nie pożałujesz!

Madera to wyspa marzeń: idealne miejsce na rodzinne wakacje, podróż poślubną czy kilkudniową wycieczkę turystyczną. Zobacz, co znajdziesz na tej portugalskiej wyspie i zaplanuj swoją wyprawę już teraz!

Madera. Wyspa należąca do Portugalii zaprasza turystów!

Madera jest oficjalnie autonomicznym regionem położonym wśród wysp Oceanu Atlantyckiego. Należąca do Portugalii Madera, zwana jest także krainą wiecznej wiosny, ponieważ przez cały rok utrzymuje się na niej klimat przypominający wiosenne dni.

Zarówno wyspa Madera, jak i Porto Santo zostały odkryte w 1419 roku przez załogę Tristão Vaz Teixeira. Konkretniej mówiąc, byli to żeglarze: João Gonçalves Zarco oraz Bartolomeu Perestrelo. Pierwsi osadnicy pochodzący z północnej Portugalii i leżącego na południu Algarve zaczęli przybywać na wyspę sześć lat po jej odkryciu, czyli w 1425 roku. Zasiedlona już Madera zasłynęła pierwszymi eksportowanymi z niej produktami, jakimi były: pszenica, wino i cukier.

Madera: wakacje w krainie wiecznej wiosny

Właściwie ze względu na mało zróżnicowany klimat, turystów na Maderze nie brakuje przez cały rok. Wyspa słynie z zielonych terenów, górskich krajobrazów oraz otaczającego ją błękitu oceanu. Najpiękniejszy widok jest na Dolinę Zakonnic okalaną przez strzeliste szczyty. Do tego na Maderze powietrze dosłownie pachnie kwiatami, bo te kwitną praktycznie praktycznie bez przerwy. Praktycznie, bo te najpiękniejsze rozkwitają w maju, kiedy to odbywa się z tej okazji głośny i bajeczny festiwal kwiatów. Sama Portugalia na liście najbezpieczniejszych krajów na świecie zajmuje miejsce trzecie, natomiast Madera stanowi jedno z najbezpieczniejszych miejsc w tym kraju, co jeszcze bardziej skłania do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miejsca.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Madera: pogoda idealna na zwiedzanie

Madera jest idealnym miejscem dla tych, którzy nienawidzą upałów, dusznego klimatu i żaru pod stopami. Tutaj między porą zimową, a letnią jest jedynie kilka stopni różnicy. Zazwyczaj zimą temperatura waha się pomiędzy 20 stopni za dnia i koło 14 w nocy, a deszcz pada jedynie przez kilka dni w każdym z zimowych miesięcy. Latem natomiast temperatura za dnia dochodzi maksymalnie do 26 stopni, a nocą spada do około 16. Panujący tutaj klimat to śródziemnomorski. Nie ma również większej różnicy w temperaturze wody Oceanu Atlantyckiego. Ta osiąga tutaj od 18 stopni w zimie, do 23 latem. Takie warunki są wręcz idealne dla osób lubiących piesze wędrówki i zwiedzanie.

Madera: loty. Znajdź superokazję!

Loty na Maderę nie należą do najkrótszych. Z Polski na tę wyspę leci się z dość zróżnicowanym czasem. Przykładowo z Warszawy będzie trwał około 5,5 godziny, z Wrocławia około 7 godzin, a z Katowic - 4,5 godziny. Z Polski na Maderę są dostępne loty bezpośrednie, na które turystów zabiorą linie Wizz Air oraz Smartwings. Ceny lotów  to oczywiście loteria w zależności od sezonu, daty rezerwacji, lotniska z którego wylatujemy etc. Najtańszy loty w jedną stronę z Polski na Maderę można nabyć za około 142 zł, a w dwie strony 434 zł.

Madera: atrakcje znajdujące się na wyspie z pewnością Cię zachwycą

Największymi atrakcjami Madery oprócz wspomnianej wcześniej Doliny Zakonnic jest Zatoka Funchal. Turyści najczęściej wybierają rejsy o wschodzie słońca, by przy kolorach budzącego się dnia móc podziwiać wieloryby oraz delfiny. Kolejną z atrakcji są baseny wulkaniczne, w których oczywiście można zażyć kąpieli, do tego pobliskie wodospady i klif ze szklanym tarasem. Dla odważniejszych organizowane są spływy kanionem i wspinaczki lub zjazdy na linie. Warto również wybrać się do miejscowych muzeów, albo odwiedzić Maderę podczas festiwalu kwiatów. Trzeba niestety liczyć się z dość wysokimi cenami, które na Maderze ze względu na turystów i eksport towarów są wyższe niż w Portugalii o kilkanaście procent, a do tego znacznie wyższe niż w Polsce. Jeżeli chcecie zaoszczędzić na kupnie wycieczki, a władacie językiem angielskim, hiszpańskim bądź portugalskim, lepiej skorzystać z oferty miejscowych biur podróży.

Madera: plaże na wyspie są spektakularne!

Madera słynie z wyjątkowo pięknych plaż. Kwestia opalania się czy spacerów jest dyskusyjną, ponieważ większość z nich jest kamienista. Są jednak takie, na które naprawdę warto się wybrać. Najpiękniejsze, a zarazem najpopularniejsze z plaż to:

  • Ribeira Brava,
  • Praia de Prainha, 
  • Calheta,
  • Machico 
  • Seixal. 

Plaże te przyciągają rzesze ludzi nie tylko ze względu na możliwość spędzenia czasu nad wodą i próbowania różnych sportów. Przede wszystkim są one wyjątkowo piękne i zachwycają rozciągającymi się z nich widokami. 

Zobacz też: Te trzy słoneczne państwa to tegoroczny hit. Polacy chcą spędzić tu wakacje 2023

Więcej o:
Copyright © Agora SA