Pałac Kultury i Nauki - najważniejsze informacje. Poznaj jego wysokość i odwiedź warszawskie Muzeum Techniki!

Pałac Kultury i Nauki to jedna z najbardziej znanych budowli w stolicy Polski. Choć wszyscy doskonale wiedzą o jej istnieniu, niekoniecznie zdają sobie sprawę ze wszystkiego, co w sobie skrywa. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jego temat i sprawdź, jaką jeszcze tajemnicę chowa przed Tobą!

Pałac Kultury i Nauki: Warszawa w intrygującym wydaniu

Wiesz, jak wygląda Pałac Kultury i Nauki? Warszawa to miasto, którego wspomniana budowla już dawno stała się symbolem. Nic dziwnego – w końcu stanowi ona jeden z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem charakterystycznych zabytków w Polsce. Znajduje się on na Placu Defilad w naszej stolicy, a stanął tam 21 lipca 1955 roku (budowa trwała od 1 maja 1952 roku). Nad budowlą pracowali robotnicy polscy oraz radzieccy. Konstrukcją nośną centralnej części pałacu jest spawany szkielet stalowy.

Pałac Kultury. Zdjęcie ilustracyjnePałac Kultury. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Łączna kubatura Pałacu Kultury i Nauki to 815 000 metrów sześciennych, natomiast całkowita powierzchnia użytkowa wnętrz wynosi 110 000 metrów kwadratowych. Wewnątrz znajdują się: kino, teatry, sklepy, restauracje, a także muzea. W Pałacu Kultury mieści się także główny Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. W tym budynku odbywają się liczne koncerty, imprezy okolicznościowe, a także wystawy, pokazy czy targi.

Wraz z końcem 2000 roku został odsłonięty zegar na szczycie Pałacu Kultury. Obecnie jest to drugi co do wielkości zegar na terenie Europy. Zegar posiada cztery tarcze, a każda z nich ma 6,3 metra średnicy. Co więcej, tarcze zostały oznaczone warszawską syrenką.

Pałac Kultury: wysokość

Czym jeszcze imponuje Pałac Kultury? Wysokość to cecha, dzięki której również zwraca na siebie uwagę, i to nie tylko na terenie naszego kraju, gdzie stanowi najwyższy zabytek. Z początku budowla liczyła sobie około 231 metrów, jednak w 1994 roku dodano wspornik antenowy do iglicy, co sprawiło, że pałac "urósł" do 237 metrów.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Muzeum Techniki – Warszawa

Będąc w Pałacu Kultury, możesz odwiedzić Muzeum Techniki. Warszawa to miejsce, w którym znajduje się największa w Polsce muzealna placówka techniczna. Możesz tam zobaczyć eksponaty nierozerwalnie związane z historią polskiej techniki. Wśród nich znajdzie się kolekcja odbiorników radiowych, motocykli z motocyklarni "Sokół" czy mechanizmów grających. Na miejscu dostępne są dwie wystawy stałe: "Historia transportu – morzem, lądem, powietrzem" oraz "Historia komputerów. Liczy się!". Organizowane są również często wystawy czasowe.

Pałac Kultury: taras widokowy

Planujesz odwiedzić Pałac Kultury? Taras widokowy to miejsce, którego na pewno nie powinieneś ominąć. Jest on zlokalizowany na 114 metrze budynku. Rozciąga się z niego widok na pełną panoramę miasta. Na tarasie znajdują się leżaki, na których można wypocząć i podziwiać widok. Na miejscu dostępna jest także kawiarnia, co umożliwia cieszenie się urokami tarasu z filiżanką kawy w dłoni.

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o:
Copyright © Agora SA