Tak spędzicie majówkę tylko w Polsce. 200-letnia atrakcja na Podlasiu jest jedną tego typu w Europie

Zastanawiasz się, gdzie na majówkę w 2023 roku? Już za chwilę rozpocznie się wielkie świętowanie długiego weekendu. Z tej okazji Augustów przygotował moc atrakcji związanych z jednym z najciekawszych miejsc w Polsce. To już 200. rocznica jego powstania.

Kanał Augustowski jest naprawdę wyjątkowy. Ma łącznie 101 km długości, z czego 80 km znajduje się w Polsce, a pozostała część na Białorusi. Dziś ten niezwykły zabytek wodny ma już 200 lat i może zachwycać swoją niezwykłością nie tylko tamtejszych mieszkańców, ale także turystów z całej Europy

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Majówka na Podlasiu: Kanał Augustowski to propozycja dla fanów kajaków 

Kanał Augustowski łączy ze sobą wiele rzek i jezior. Składa się z 18 śluz, z czego aż 14 z znajdziemy na terenie Polski. Ponadto jest częścią szlaku Batorego, został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych oraz uznany za pomnik historii. Powstawał przez 14 lat, a jego budowa ostatecznie zakończyła się w 1839 roku. W związku z 200. rocznicą kanału 28 kwietnia 2023 w Augustowie odbędzie się specjalna impreza na cześć projektu gen. Ignacego Prądzyńskiego. Z tej okazji zaplanowano konferencję pt. „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego". Co więcej, to wydarzenie zgrywa się z początkiem sezonu wodnych wycieczek, spływów kajakowych i żeglugi - to prawdziwa gratka dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek. 

Weekend majowy. Rejs katamaranem, kajaki i pyszne jagodzianki w Augustowie 

Kanał augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych, które bez wątpienia spełnią oczekiwania nawet najbardziej zapalonych kajakarzy. Miłośnicy wodnych atrakcji mogą liczyć także na rejsy statkami, które pływają po tamtejszych wodach. Co więcej, możliwa jest także wycieczka luksusowym katamaranem. W ofercie widnieją zarówno 3-godzinne rejsy, jak i te nieco krótsze, a ich ceny zaczynają się od 30 zł za osobę. Kanał Augustowski to nie tylko raj dla żeglarzy i kajakarzy. Dla osób, które wolą lądowe atrakcje, zaplanowano spacery z lokalnym przewodnikiem oraz wycieczki rowerowe lub piesze do bogatej w zabytki Studzienicznej. Turyści mogą także odwiedzić tzw. Domek Prądzyńskiego, w którym znajduje się Muzeum Ziemi Augustowskiej, obrazujące całą historię kanału. 

W Augustowie odnajdą się także pasjonaci słodkości, gdyż to miasto słynie z pysznych jagodzianek, po które warto wybrać się do Pracowni Cukierniczej Augustyniak znajdującej się na rynku Zygmunta Augusta.

Więcej o:
Copyright © Agora SA