To miejsce niegdyś było rajem dla turystów. Opuszczony kurort niszczeje na oczach mieszkańców

Miasta widmo często przyprawiają o gęsią skórkę, podobnie jest z pewnym kurortem turystycznym, który niszczeje na oczach mieszkańców. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odwiedzały go takie gwiazdy jak Elizabeth Taylor czy Brigitte Bardot. Jak wygląda teraz?

Opuszczone miejsce i miasta to coś idealnego dla osób lubiących urbex, czyli formę aktywności polegającą na zwiedzaniu miejsc zapomnianych. Wejście do tego opuszczonego kurortu niegdyś było niemożliwe, a jak jest dziś? Gdzie znajduje się opuszczony hotel, który kiedyś był miejscem pobytu wielu gwiazd? 

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo" Wybierz serwis

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Opuszczony kurort Warosia: ekskluzywny zakątek na wybrzeżu

Kurort Warosia to miejsce opuszczone od wielu lat, a zbudowane zostało na początku lat 50. XX wieku. Przez dwie dekady kurort cieszył się ogromną popularnością szczególnie wśród celebrytów, którzy nie stronili od tego miejsca, a wręcz przeciwnie. W całym obiekcie dostępnych było aż 45 różnych hoteli, 60 apartamentowców i około 100 lokali rozrywkowych. To właśnie w tym kurorcie przebywało najwięcej turystów, odwiedzających Cypr. Niestety w 1974 roku rajskie wakacje musiały się skończyć. Co takiego wydarzyło się pod koniec lat 70?

 

Copacabana Morza Śródziemnego upada. Turyści musieli uciekać

Kurort Warosia przez wiele osób nazywany był właśnie Copacabaną Morza Śródziemnego, niestety ten turystyczny raj musiał opustoszeć w związku z panującym konfliktem. W 1974 miała miejsce inwazja turecka na Cypr, która trwała około rok i doprowadziła do wielu zniszczeń. Wygrzewający się na plaży i nad basenami turyści zaczęli się obawiać i większość z nich uciekła, niektórzy w panice i popłochu zostawili w kurorcie wszystkie swoje rzeczy. Od tamtego momentu północna część wyspy Cypru zmieniła się na Turecką Republikę Cypru Północnego, jednak jadąc tam dziś i patrząc na kurort Warosia można dostać gęsiej skórki. W 2020 roku pojawiło się światło tunelu dla osób, których interesowała np. zwiedzanie dawnego kurortu, ponieważ Turcja zadecydowała o częściowym otwarciu i możliwości zwiedzania obiektu. Co ciekawe właściciele hoteli czy apartamentów nie mogą wejść do środka, a wszystkiego dość skrupulatnie pilnuje wojsko. 

 

To może cię zainteresować:

Najbardziej luksusowy kurort na świecie.
Wczasy nad morzem.
Majówka 2023 w Polsce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA