Największe zoo w Europie, czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, co mają do zaoferowania słynne ogrody zoologiczne

Największe zoo w Europie to miejsce, które warto poznać bliżej. Obcowanie z egzotycznymi gatunkami zwierząt i roślin to niesamowita atrakcja i możliwość przyjrzenia się z bliska osobnikom znanym głównie z książek i programów przyrodniczych.

Największe zoo w Europie to miejsce, gdzie można spotkać przedstawicieli flory i fauny wszystkich kontynentów, przy czym różnorodność gatunkowa jest naprawdę imponująca. Zwiedzający mogą podziwiać ich unikatowe piękno, ale muszą przy tym zaopatrzyć się w wygodne buty, bo największe ogrody zoologiczne w Europie i na świecie są naprawdę pokaźnych rozmiarów, a ich dokładne zwiedzanie i poznanie wszystkich mieszkańców zajmuje sporo czasu.

Gdzie jest największe zoo w Europie? Jaki kraj otwiera ranking największych ogrodów zoologicznych starego kontynentu

Gdzie jest największe zoo w Europie? To pytanie zadają sobie miłośnicy błogiego odpoczynku na świeżym powietrzu, pragnący bliżej poznać niecodzienne gatunki zwierząt i roślin. Oto odpowiedź. Największe zoo w Europie mieści się w stolicy naszych zachodnich sąsiadów, Berlinie. Mowa o Berlin Tierpark, który został założony w 1955 r. i zajmuje powierzchnię 160 hektarów. Największe zoo naszego kontynentu jest domem dla ok. 20 tys. zwierząt, należących do 1400 gatunków. Wyróżnia się nie tylko bogatym zasobem flory i fauny, ale też szczególną dbałością o jak najwierniejsze odtworzenie naturalnych środowisk swoich mieszkańców. Zwierzęta oddzielone są od odwiedzających pasmami zieleni i wodą i mogą cieszyć się rozległymi wybiegami. Na zwiedzanie największego zoo w Europie  warto zarezerwować kilka godzin, a najlepiej cały dzień. Obiekt zaopatrzony jest w lokale gastronomiczne oraz parki zabaw, zapewniające dodatkowe atrakcje najmłodszym. 

Drugie największe zoo w Europie: Edynburg, Szkocja

Drugie największe zoo w Europie pod względem powierzchni mieści się w Edynburgu w Szkocji. Liczy 83 hektary, a początek istnienia obiektu datuje się na 1913 r. Warto wspomnieć, że zoo w Edynburgu, jako jedne z nielicznych zoo w Europie, może poszczycić się posiadaniem pandy wielkiej. Jest to także miejsce, które jako pierwsze na świecie zaczęło prowadzić hodowlę pingwinów i z powodzeniem kontynuuje tę tradycję do dziś. Ciekawe jest także położenie drugiego największego zoo w Europie. Obiekt ulokowany jest na wzgórzu, w związku z czym zwiedzający mogą zachwycać się atrakcyjnym widokiem na okolicę. 

Zobacz wideo Czy wilki są zagrożeniem dla ludzi?

Największe zoo w Polsce. Gdzie się udać, aby zwiedzić największy ogród zoologiczny naszego kraju?

Największe zoo w Polsce co ciekawe, nie znajduje się w Warszawie, choć pewnie wiele osób wskazałoby stolicę jako miasto przodujące w rankingu. Odpowiedź jest jednak inna. Aby zwiedzić największe zoo w Polsce, należy udać się do Gdańska. Tamtejsze zoo powstało w 1954 r. Mieszka w nim ponad 1000 osobników, reprezentujących niemal 200 gatunków pochodzących ze wszystkich kontynentów. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że pierwszymi mieszkańcami największego zoo w Polsce były zwierzęta hodowlane, natomiast z czasem kolekcja powiększyła się o zwierzęta egzotyczne, których darczyńcami byli lokalni marynarze. Gdański ogród zoologiczny zajmuje powierzchnię o ok. 35 hektarów mniejszą niż największe zoo w Europie, ale jest obiektem, który ma również sporo do zaoferowania. Swoich zwolenników w plebiscycie największego zoo w Polsce ma także zoo wrocławskie. Jest to najstarszy tego typu obiekt w naszym kraju, który przyciąga co roku setki turystów. Na szczególną uwagę zasługuje okazałe Afrykarium. Biorąc pod uwagę kryterium powierzchni, wrocławski ogród zoologiczny nie należy do czołówki, ale jest to największe zoo w Polsce pod kątem różnorodności gatunkowej. Mieszka w nim 10,5 tys. zwierząt z ponad 1100 gatunków. 

Największe zoo na świecie. Sprawdź, które obiekty znajdują się w czołówce światowego rankingu

Największe zoo na świecie to bardzo prestiżowy tytuł. Biorąc pod uwagę wielkość terytorium, należy wskazać ogród zoologiczny Red McCombs Wildlife w Teksasie na południu Stanów Zjednoczonych. Miejsce to robi ogromne wrażenie i warto je odwiedzić, przebywając w tej części globu. Największy ogród zoologiczny świata liczy 12 tys. hektarów, ale pod względem różnorodności gatunkowej, nawet w niewielkim stopniu nie dorównuje największemu zoo w Europie. Żyje w nim bowiem jedynie około 20 gatunków zwierząt. Wysoko w plebiscycie największego zoo na świecie plasuje się Henry Doorly Zoo w mieście Omaha w stanie Nebrasca. Nie chodzi bynajmniej o powierzchnię, ale o ogromną różnorodność gatunków, a także zachwycające wybiegi i eksponaty, które znajdują swoje miejsce w czołówce najlepszych i najciekawszych. Warto wspomnieć o jednej z największych na świecie krytych pustyń czy imponującym krytym lesie deszczowym. Henry Doorly zoo nie jest największym na świecie zoo pod kątem powierzchni, ale na pewno stanowi obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla wszystkich wielbicieli flory i fauny.

Zobacz też: Największe oceanarium w Polsce posiada aż 68 akwariów. Gdzie jeszcze można spotkać takie atrakcje?

Więcej o:
Copyright © Agora SA