Wieża Eiffla - symbol Paryża, który rozpozna każdy na świecie. Najważniejsze informacje

Wieża Eiffla to jeden z kilku elementów, które nieodmiennie kojarzą się z Paryżem. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć i poznaj różne ciekawostki na jej temat.

Wieża Eiffla: wysokość

Trudno nie zauważyć imponujących rozmiarów, jakie prezentuje sobą wieża Eiffla. Wysokość tej złożonej z żelaza konstrukcji wynosi 300 metrów, a jeśli liczyć ją wraz z anteną – 324 metry. To czyni ją jedną z najwyższych budowli na świecie, natomiast jej osobliwy kształt sprawia, że okazuje się niezwykle charakterystyczna i rozpoznawalna z daleka.

Paryż: wieża Eiffla

Odwiedzasz Paryż? Wieża Eiffla to z pewnością punkt, którego nie przegapisz. Warto, byś przed wycieczką w tamte strony dowiedział się o niej najistotniejszych i najciekawszych rzeczy.

Wznoszenie wieży rozpoczęto 28 stycznia 1887 roku, natomiast zakończono 31 marca 1889 roku. Jej projekt wykonał inżynier Gustaw Eiffel. Miała ona być symbolem Paryskiej Wystawy Światowej organizowanej w 1889 roku.

Pierwsza z platform wieży mieści się na wysokości 57 metrów, druga natomiast na 115 metrach. Odwiedzający muszą pokonać łącznie 704 schody bądź wybrać jedną z wind – północną, zachodnią lub wschodnią.  Ci, którzy zdecydują się na skosztowanie dań z restauracji Jules Verne mieszczącej się na drugiej platformie, mogą też uniknąć stania w długiej kolejce, ponieważ do niej stworzono oddzielną windę.

Warto zauważyć, że przez pewien czas wieża Eiffla stanowiła najwyższą budowlę na świecie. W 1929 roku zastąpił ją Chrysler Building z Nowego Jorku. Naokoło wieży rozmieszczono nazwiska najsłynniejszych francuskich naukowców, a także tych, którzy w jakiś sposób zapisali się w historii Francji.

Jeśli jesteś miłośnikiem natury i pięknych krajobrazów, na pewno spodobają Ci się ogrody, które otaczają tę budowlę. Musisz mieć świadomość, że wieża Eiffla jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji na świecie, mimo że za wejście na nią trzeba zapłacić (cena jest uzależniona od tego, jak wysoko chcesz wejść).  Aby budowla zachowała swoją świetność, musi być co siedem lat odmalowywana.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Wieża Eiffla nocą

Wieża Eiffla nocą może zapewnić każdemu oglądającemu wspaniałe widowisko. I trudno się na pewno przyzwyczaić do czegoś takiego i przejść obok niej obojętnie. Zaraz na początku XXI wieku zostały na niej zamontowane tysiące świateł, dzięki którym stała się ona nie tylko widoczna z daleka, ale i zyskała miano wyjątkowej, świetlnej ozdoby miasta. Oświetlenie, które stworzono, może zmieniać kolory i układać się we wzory właściwe dla wydarzeń aktualnych na świecie. Tak na przykład w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wieża zaświeciła na biało-czerwono, nawiązując tym samym do naszej flagi narodowej.

Wieża Eiffla: rysunki

Trudno o bardziej popularny symbol niż właśnie wieża Eiffla. Rysunki czy grafiki z jej podobizną pojawiają się niemal wszędzie. To przedstawienie nieodzownie kojarzy się z Paryżem Francją, dlatego stało się tak popularne. Mniej lub bardziej wierne odwzorowania wieży Eiffla można znaleźć chociażby na zeszytach przeznaczonych do nauki języka francuskiego, a także na licznych szkolnych podręcznikach.

Idealnym sposobem na ozdobienie pokoju może być też rysunek wieży Eiffla, wykonany przez artystę. Powszechnie dostępne są także różnego rodzaju wydruki, przedstawiające tę budowlę. Kto z nas w końcu nie chciałby u siebie w domu symbolu Paryża, który przecież kojarzy się z czymś niebywale ekskluzywnym i modnym?

Zobacz też: Słowacki Raj - malownicze miejsce tuż przy polskiej granicy. Idealne na majówkę i nie tylko

Więcej o:
Copyright © Agora SA